Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Drżenie rąk - co to może oznaczać?

24.10.2011

Komentarzy: 4

Drżenie rąk - co to może oznaczać?
Zauważyłaś ostatnio, że zaczęły drżeć Ci ręce i jesteś zaniepokojona. Jaka może być tego przyczyna? Czy to z powodu nadmiernych stresów, które ostatnio przeżywasz, a może to początek innej, poważniejszej choroby? Wszystko zależy od tego, jakie objawy towarzyszą drżeniu, zacznij więc uważnie obserwować swój organizm.

Dolegliwość trzęsących się dłoni czyli tremor rąk dotyka osoby w różnym wieku. Choć to teoretycznie niepozorna przypadłość, sprawia ogromne problemy i wielki dyskomfort osobom, które ją odczuwają.

Drżenie najczęściej jest spowodowane silnymi emocjami lub działaniem stresu, ale może być także objawem kilku poważnych schorzeń – neurologicznych, endokrynologicznych czy spowodowanych zaburzeniem metabolizmu. Tremor rąk jest też sam w sobie chorobą, kiedy występuje samoistnie, bez żadnej przyczyny.

Problemy z tarczycą

Drżenie rąk jest jednym z objawów zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Jeśli przy tym występują dolegliwości, takie jak kołatanie serca, wysoka potliwość oraz utrata wagi ciała (ale przy prawidłowym apetycie) i biegunki, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. W tym wypadku nie powinno się zwlekać z wizytą u endokrynologa. Konieczne będzie oznaczenie hormonów TSH i FT4. Na szczęście przy szybkim rozpoznaniu niedoczynności tarczycy i wprowadzeniu odpowiednich leków wszystkie objawy ustępują.

Choroba Parkinsona

Parkinsonizm jest chorobą na tle neurologicznym, dotykającą najczęściej osoby po sześćdziesiątym roku życia. Polega na niedoborze dopaminy w niektórych częściach mózgu.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie bardzo sie zgadzam z pierwszą częścią tego artykułu dotyczącą problemów z tarczycą. Takie dolegliwości, jak utrata wagi, drżenie rąk, czy biegunki są objawami nadczyności tarczycy. Natomiast przy niedoczynności tarczycy, między innymi można zaobserwować zwiększenie masy ciała, przewlekłe zaparcia, uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji.
  Przepraszam, że się wtrącam, ale sama mam niedoczynność tarczycy i stąd moje zdanie.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Drżenie rąk jest najczęściej związane z jakąś chorobą.Jednak czy zawsze...?Nie.Ja mam problem z tym.Jest to widoczne podczas pisania,picia i czasami choć nie zawsze przy podawaniu ręki.Dlatego nie lubię tej formy powitania czy pożegnania.Drżenie rąk ustępuje gdy wezmę tabletkę Propranolol.Drżenie jest związane z moją chorobą.Właściwie nie wiadomo co to za choroba bo wyniki,wszystkie badania super
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też miałam przepisany ten lek, ale nie w związku z drżeniem rąk! Mi ręce często drżą. Gdy byłam raz na badaniu neurologicznym, to aż wzbudziłam zainteresowanie pani dr, bo drżałam cała, nie tylko ręce. Stwierdziła, że jestem okropnie nerwowa
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł przeczytałam go z ciekawością. O drżeniu rąk słyszałam w przebiegu parkinsonizmu , w nadczynności tarczycy.
  A pozostałe informacje to dla mnie nowość.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Antykoncepcja - To działania farmakologiczne (głównie hormonalne) lub mechaniczne Działania te mają na celu zapobieganie… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab