Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Zapalenie gruczołu Bartholina

11.08.2012

Komentarzy: 6

Zapalenie gruczołu Bartholina
Choć zazwyczaj to schorzenie dotyka kobiet między 20. a 40. rokiem życia, prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się również wtedy, gdy mamy problemy natury intymnej - szczególnie w okresie klimakterium wśród pań, które miały do czynienia z bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Czym jest gruczoł Bartholina

Tajemniczy gruczoł to raczej cały zespół gruczołów przedsionkowych większych, które i umiejscowione są wewnątrz warg sromowych większych. Wytwarzają śluzowatą wydzielinę, która ułatwia stosunek. Ujścia gruczołów znajdują się na ściankach bocznych przedsionka pochwy.

Podczas pobudzenia – czy to seksualnego, czy emocjonalnego – gruczoły aktywizują się i sprawiają, że czujemy się wilgotne. Aktywizują się również podczas przeżywania strachu, co może być błędnie interpretowane przez mężczyzn jako ochota na odbycie stosunku.

Zapalenie gruczołu

Jest to bardzo nieprzyjemna i bolesna przypadłość. Gruczoł powiększa się (zazwyczaj jednostronnie), utrudniając siedzenie, chodzenie, oddawanie moczu.

Pojawia się gorączka i ogólne osłabienie, bolesność stosunków. W gruczole zaczyna gromadzić się ropa – jest to efekt zakażenia przez gronkowce, paciorkowce lub ziarenkowce (gonokoki). Wnikające w przewody bakterie sprawiają, że przestają one być drożne.

Nabrzmiały gruczoł może pęknąć samoistnie, wyciekając do przedsionka pochwy – powoduje to automatyczne ustąpienie wszelkich dolegliwości. Czasami jednak zdąży urosnąć do rozmiarów kurzego jajka! Niestety choroba ma tendencje do nawrotów i tworzenia torbieli.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przeczytaj też:
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  wszelką profilaktykę stosuję, więc może mnie ta przypadłość ominie!
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Na szczęście też nie mam takich problemów i stany zapalne gruczołu Bartholina są mi obce. Dbałość o higienę, to droga do uniknięcia takich kłopotów.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nigdy nie miałam i mam nadzieję,że nie będę miała zapalenia gruczołu Bartholina.Dbam każdego dnia o prawidłową higienę
 • Margotka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Znajoma kiedyś często cierpiała na tę przypadłość - była bardzo obolała i często musiała robić nasiadówki. Zastanawiałyśmy się obie, z czego to mogło wynikać - teraz zaczęłam podejrzewać, że przyczyna leżała, niestety, w jej życiu seksualnym. Kiedyś nikt nie myślał o tym, że częste zmiany partnerów moga szkodzić czemuś innemu, jak reputacji. Dobrze, że teraz jest lepsza edukacja zdrowotna.
 • nicolle_26@o2.pl avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawa jestem czy po ucunięciu macicy można na to zachorować, bo prawda jest taka , że wejście mam suche i są problemy
 • renata2 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  nie zawsze te podstawowe, obiegowe opinie to prawda. Utrzymuję higienę (bardzo tego pilnuję), cały czas jeden partner,. przez około 15-20 lat średnio dwa razy do roku zapalenie gruczołu.W pewnym okresie czasu doszło do tego, że nie mogłam zmienić proszku do prania w którym prałam ręczniki, bieliznę i pościel. Nie mogłam zmienić mydła itp. Pomogło: używanie płynu do higieny intymnej zamiast mydła. Zażywanie rutinoscorbinu (6 tabletek dziennie) -na kwaśność pochwy i co tydzień profilaktycznie zaaplikowanie Laktovaginalu- czyli ustawienie flory bakteryjnej pochwy. pomogło , a może mając już 53 lata nie jestem już podatna na te zapalenia??? Renata
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Odleżyna - Występuje najczęściej u obłożnie chorych, nie będących w stanie samodzielnie się poruszać lub u osób nieprzytomnych. Długotrwały ucisk na tkanki powoduje… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab