Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Obniżanie się narządów rodnych kobiety

01.01.2012

Komentarzy: 10

Obniżanie się narządów rodnych kobiety
Obniżanie się narządów rodny to jedna z najbardziej przykrych i wstydliwych kobiecych przypadłości. Zaburzenie statyki narządów płciowych wiąże się z licznymi dolegliwościami, a nieleczone – w konsekwencji – prowadzi do wypadnięcia macicy lub pochwy.

Brzmi to dramatycznie i dla wielu kobiet jest to niewyobrażalne. Jak może dojść do obniżenia lub wypadnięcia macicy? Narządy rodne są przymocowane do ścian miednicy mniejszej na określonej wysokości. Kiedy aparat wieszadłowy, podtrzymujący całą „konstrukcję” (mięśnie i więzadła dna macicy), zostaje w jakiś sposób uszkodzony – wówczas kobieta jest zagrożona obniżeniem się narządów rodnych. Cały proces nie następuje nagle i nie jest obarczony szczególnie bolesnymi doznaniami. Wręcz przeciwnie – schorzenie to postępuje bardzo powoli i początkowo nie daje żadnych oznak.

Główni winowajcy

Przyczyn obniżania się macicy i pochwy jest bardzo wiele, dlatego mówi się, że jest to przypadłość o wieloczynnikowym podłożu. Najczęstszym powodem jest uszkodzenie tkanek i mięśni miednicy mniejszej w czasie porodu – przebiegającego gwałtownie, ciężkiego lub przy dziecku o dużej masie urodzeniowej. Może się również zdarzyć w wyniku kilku porodów następujących po sobie w zbyt krótkim odstępie czasu. Niesprzyjający dla więzadeł jest także duży wysiłek w okresie następującym bezpośrednio po porodzie. Innymi czynnikami wpływającymi na obniżanie się narządów rodnych jest otyłość, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej i noszenie dużych ciężarów, stres oraz przewlekłe zaparcia. Znacznie mniejszą rolę odgrywają anatomiczne deformacje miednicy mniejszej oraz choroby kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i czynniki genetyczne.

A co z menopauzą?

Nie ma jednoznacznych opinii co do związku menopauzy ze zwiększonym narażeniem na obniżenie się narządów rodnych. Jest jednak faktem, że problem ten dotyka co czwartą kobietę po 40-tym roku życia. Prawdopodobnie w wyniku zaniku włókien kolagenowych, które ulegają osłabieniu przez niedobory żeńskich hormonów w okresie przekwitania, zachodzą zmiany w budowie tkanki łącznej, podtrzymującej kobiece narządy rodne. Staje się ona mniej elastyczna, znacznie cieńsza i słabsza, a co za tym idzie, sprzyja zmianie położenia pochwy i macicy. Przyczyną może być również naturalne starzenie się organizmu i zmniejszenie elastyczności mięśni oraz zanik narządów rodnych.

Objawy

Kobiety rzadko mogą rozpoznać u siebie pierwsze stadium obniżania się narządów rodnych, ponieważ przebiega przeważnie bezobjawowo lub z niewielkimi dolegliwościami. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać regularnych wizyt u ginekologa, gdyż wczesna faza tego schorzenia może być całkowicie wyeliminowana nawet prostymi ćwiczeniami. Do charakterystycznych objawów należą: uczucie ucisku oraz parcia ku dołowi, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz w okolicy pachwin, bóle podczas stosunku, trudności w oddawaniu moczu albo wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz w cięższym stanie – mimowolne oddawanie moczu, a także zaparcia. W ostrym przebiegu mogą wystąpić zapalenia pochwy wraz z krwistymi upławami. Odczuwalne stają się problemy podczas chodzenia. W najpoważniejszym stanie dochodzi do wypadania macicy lub ścian pochwy przez ujście sromu, w wyniku czego mogą pojawić się odleżyny narządu rodnego, otarcia, owrzodzenia oraz stany zapalne. Przy wypadnięciu macicy konieczna jest jak najszybsza interwencja ginekologiczna.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie jest to pocieszający artykuł.Wszelkie dolegliwości kobiece są wstydliwe i przykre dla kobiety.Wyppadnie macicy miła sąsiadka właśnie po urodzeniu dziecka.Przeszła zabieg ginekologiczny.Nie usunięto całej lecz tylko część
 • inka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Witam. Mam lat 48 i początek obniżenia macicy. W artykule pisze, by robic proste ćwiczenia, ale nie podają jakich, zapewne chodzi o ćwiczenie mięśni Kegla oraz cwiczenia Pilatesa. Autor powinien zasugerowac o jakie cwiczenia chodzi. Któras pani ćwiczy? pomagają?
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Słyszałam,że najlepsze są na tę dolegliwość cwiczenia mięśni Kegla.
 • lalakosi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Inko wpisz po prostu w wyszukiwarkę na portalu mięśnie Kegla, bo tutaj było sporo tekstów , nawet na głównej stronie jest jeden http://www.menopauza.pl/wellness/pilates_14/cwiczenia_pilates_na_miesnie_kegla_ii.html
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Na szczęście niektórzy ginekolodzy o tych prostych ćwiczeniach informują wcześniej i zachęcają do profilaktycznego stosowania przed pojawieniem się tej przypadłości. Między innymi są to ćwiczenia opisane na jednej ze stron menopauzy, do której odsyła Lalakosi.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Właśnie dziś czytałam,że kobiety w okresie menopauzalnym i po nim powinny kupić sobie i zastosować kulki gejszy - bo one bardzo dobrze ćwiczą mięśnie Kegla. Może powinnyśmy przestać się wstydzić i kupić sobie te kulki dla naszego zdrowia.
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dzięki przypominającym artykułom na tym portalu ćwiczę regularnie mięśnie Kegla. Myślałam, że to tylko na NTM a okazuje się, że to także zapobiega wypadaniu macicy.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Kilka znajomych wspominało o wypadaniu macicy, nie sądziłam, że można temu zapobiegać poprzez profilaktykę. Ja także dzięki wielu artykułom na ten temat ćwiczę mięśnie Kegla
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja miałam obniżenie macicy,lekarz zlecił globulki z hormonem,a po kuracji stan zdrowia się poprawił.Przedtem miałam przykre dolegliwości,bolesność,oraz nietrzymanie moczu,fakt,że mój lekarz uwzględniał operację gdyby leczenie zachowawcze nie dało efektów.ale dało,na szczęscie.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wypadanie macicy to dla kobiet przykra dolegliwość.Dobrze
  że można profilaktycznie zapobiegać.Nauczmy się ćwiczyć mięśnie Kegla.Niech te ćwiczenia wejdą nam w nawyk
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Czy wiesz, że? USG - Badanie wykorzystujące zjawisko odbicia się promieni ultradźwiękowych od obiektów i przetwarzanie ich na obraz wyświetlany na monitorze. Jest badaniem całkowicie bezbolesnym,… Czytaj dalej w słowniczku»
FacebookTab