menopauza-a-miesniaki-macicy

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.

Dlaczego powstają mięśniaki macicy?

Mięśniaki są łagodnymi rozrostami nowotworowymi. Przyczyny ich powstawania jeszcze nie zostały do końca wyjaśnione. Większość badaczy łączy powstawanie mięśniaków z nierównowagą hormonalną organizmu, szczególnie z nadmierną produkcją bądź zwiększoną wrażliwością na hormony produkowane głównie przez jajniki – estrogeny. Wraz z wchodzeniem w menopauzę, paradoksalnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia mięśniaka macicy.

Dowodem na tę tezę może być fakt, iż mięśniaki macicy występują właściwie tylko u kobiet będących w wieku rozrodczym, w okresie perimenopauzy. Zdarza się również, że kobiety wykazują nadmierną wrażliwość tkanek na estrogeny i wtedy również mogą zachorować na mięśniaki.

Z kolei inna teoria mówi, iż powstawanie mięśniaków zależy od rozwoju narządów rozrodczych w okresie płodowym. Jeśli rozwój ten przebiega nieprawidłowo, to w późniejszym czasie u kobiety mogą pojawić się mięśniaki. Badania z ostatnich lat wskazują z kolei na rolę progesteronu w powstawaniu mięśniaków. Potrzeba jednak dodatkowych badań na całkowite wyjaśnienie przyczyn tej choroby.

Sabina Sosnowska