Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Menopauza a mięśniaki macicy

01.03.2013

Komentarzy: 7

Menopauza a mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.

Rodzaje mięśniaków

Mięśniaki mogą osiągać różne rozmiary i zazwyczaj występują w grupie po kilka – kilkanaście guzów. Ich najważniejszą cechą jest jednak położenie w macicy i właśnie na tej podstawie wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków.

 • Mięśniak podsurowiczy (podsurowicówkowy) – mięśniak ten rośnie na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa ją od strony jamy brzusznej.
 • Mięśniak podśluzówkowy (submukozalny) – mięśniak ten rośnie do środka macicy, w kierunku błony śluzowej, która wyścieła ją od wewnątrz,
 • Mięśniak uszypułowany (może przechodzić w mięśniak rodzący się – mięśniak szyjkowy) – mięśniak ten może rozwinąć się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz macicy, połączony jest z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły.
 • Mięśniak śródścienny (intramuralny) – mięśniak ten rozwija się w ścianie macicy, powiększając ją w poprzek, wzdłuż oraz wszerz.

Czynniki ryzyka

Pierwszym czynnikiem jest wiek. Częstość występowania mięśniaków zwiększa się wraz z wiekiem kobiety, aż do osiągnięcia przez nią wieku menopauzalnego. Po menopauzie mięśniaki występują rzadko, a jeśli już to są mniejsze niż u kobiet młodszych.

Sabina Sosnowska

Przeczytaj też:
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł ,przeczytałam go z zainteresowaniem.
  Zresztą ta kwestia zawsze mnie interesowała.Zawsze martwiłam się ,że mogę je mieć ,bo moja mama je miała. Dlatego jestem predysponowana ,ale jestem w tym wieku ,że może już nie.Do masy ciała 70 kilogramów też mi dużo brakuje Więc może mnie to ominie.
  Oby
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Interesujący artykuł. Dotychczas o mięśniakach miałam raczej ogólne pojęcie. Nie wiedziałam, że wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków, pewnie dlatego, że na szczęście mnie omijają.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W artykule wspomina się, że młodsze kobiety są bardziej narażone na mięśniaki. A ja o mięśniakach zaczęłam słyszeć dopiero kilka lat temu gdy moje znajome, będące w moim wieku lub sporo starsze zaczęły się leczyć lub miały zabiegi na mięśniaki. Może w późniejszym wieku są one dopiero bardziej odczuwalne i stwarzają problemy.
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  artykuł bardzo interesujący mocno poszerzył moją wiedzą na ten temat która do tej pory była bardzo znikoma
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł przypomniał mi że czas na badania! Mam małego mięśniaczka, którego należy obserwować! Moja mama nie miała, ale babcia tak! Czyli odziedziczyłam to po babci!
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dziewczyny nie dajcie sobie usuwać macicy z powodu niedużych mięśniaków. Byłam w Polsce u ginekologa ,kilka lat temu ,powiedział mi ,że najlepiej usunąć macicę . Następnie poszłam do holenderskiego ginekologa i powiedzial ,żeby nic nie robić bo mięśniaki w czasie menopauzy znikają, po prostu wysychają z czasem. I powiem Wam ,że naprawdę zniknęły same - teraz po 3 latach nie ma po nich śladu. Cieszę się ,że nie posłuchałam tamtego lekarza.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z artykułu dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o
  mięśniakach.Zapoznałam się z tymi czterema czynnikami ryzyka.Więc ja ich nie będę miała.Pocieszające jest zdanie "Po menopauzie mięśniaki występują rzadko, a jeśli już to są mniejsze niż u kobiet młodszych."
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Endokrynolog - Lekarz specjalizujący się w leczeniu zaburzeń wydzielania wewnętrznego, czyli zaburzeń wydzielania hormonów. Specjalista ten powinien być… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner konkursy na DK
FacebookTab