Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Życie z dną moczanową

10.01.2013

Komentarzy: 5

Życie z dną moczanową
Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną i choć towarzyszy nam przez całe życie, to nie wyrok. Odpowiednia dieta i pielęgnacja mogą sprawić, że funkcjonowanie z tą chorobą nie będzie aż tak uciążliwe.

Choroba bogaczy

Dna moczanowa (artretyzm) jest chorobą cywilizacyjną. Towarzyszy ludzkości od zawsze. W dawnych czasach była nazywana “chorobą bogaczy” lub „choroba wyższych sfer” jest ona przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniem . Jest chorobą przemiany materii, polegającą na zapaleniu stawów. Dna moczanowa atakuje zwykle stawy: nadgarstków, rąk, stóp (zwłaszcza w stawie dużego palucha), biodrowe, kolanowe, łokciowe a nawet stawy kręgosłupa.

Najpopularniejszymi objawami artretyzmu są: zaczerwienienie, rozgrzanie, sztywność stawów
i bolesność stawów w trakcie ruchu, a także opuchlizna i ból.

Dna moczanowa polega na nadmiernym wytwarzaniu się w organizmie kwasu moczowego, który odkładając się w stawach i tkankach okołostawowych w postaci kryształków soli kwasu moczowego tworzy tzw. guzki artretyczne i powoduje obrzęki, zaczerwienienia, rozgrzanie oraz gwałtowne bóle.

Gdy bardzo boli

Kiedy dochodzi już do pierwszego ataku zainfekowanego stawu, podawane są leki dożylne albo doustne stosowane od jednego do dwóch dni. W większości przypadków tabletki, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego, przyjmowane są przez dłuższy okres choroby. Stosuje się je by zapobiegać atakom dny moczanowej.

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Interesujący artykuł i ciekawe porady dla osób zmagających się z tą uciążliwą chorobą.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Trudne schorzenie, wydaje się, że każdego może dotknąć. Dobrze wiedzieć jak sobie radzić i jak przeciwdziałać pogorszeniu samopoczucia.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z dną moczanową trudno żyć.Ale jest to możliwe.W tym artykule podano sposoby jak sobie z nią radzić.Najistotniejsza jest tu odpowiednia dieta
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykuł, moja znajoma choruje na dnę moczanową. Dieta to bardzo ważny element leczenia i jak się okazuje skuteczny, bo nie zażywa żadnych leków, a jeżeli, to sporadycznie.
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  artykuł bardzo ciekawy,podobno te bóle są bardzo ciężkie,ale gdy przestrzega się dietę to przynosi dużą ulgę,aż się nie chce wierzyć że jest tak rozpowszechniona w społeczeństwie.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Daltonizm - Genetyczna choroba, dotykająca głównie mężczyzn. Kobiety mogą być „nosicielkami” informacji genetycznej warunkującej zachorowanie nawet o tym nie wiedząc. Choroba ta charakteryzuje się… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab