zmeczona-przewleklym-kaszlem

Kaszel jest jednym ze sposobów oczyszczania dróg oddechowych. Podobnie jak kichania nie powinniśmy go powstrzymywać, to naturalny odruch. Jeśli jednak trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, powinien nas zaniepokoić. Mowa wówczas już nie o zwykłym pokasływaniu, ale o kaszlu przewlekłym.

Co to jest kaszel?

Kaszel polega na gwałtownym wyrzucaniu powietrza z płuc, podczas którego prędkość wyrzucanego powietrza w oskrzelach osiągnąć może nawet do 30 m/s a w krtani od 50 do 120 m/s. Najczęściej jest on reakcją obronną organizmu chroniącą przed przedostaniem się do układu oddechowego ciał obcych. Kaszel utrzymujący się dłuższy czas lub też powracający okresowo może być oznaką początkowego stadium niektórych groźnych chorób.

Głównymi przyczynami przewlekłego kaszlu są:

  • zapalenie błony śluzowej nosa i zatok
  • astma oskrzelowa
  • refluks żołądkowo-przełykowy

Przewlekły kaszel zazwyczaj połączony jest z odpluwaniem tzw. plwocin. Jest przeważnie suchy, uporczywy i towarzyszy mu chrypka. Jego leczenie tradycyjnymi metodami zazwyczaj nie przynosi wielkich efektów. Najczęściej spotyka się go u osób palących papierosy, jednak może wiązać się również z takimi chorobami jak zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, przewlekłe zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, astma oskrzelowa a nawet nowotwór – dlatego nie należy bagatelizować tej dolegliwości.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie przewlekłego kaszlu powinno być przyczynowe. Ulgę można odczuć jedynie wtedy gdy kaszel suchy zmieni się w mokry i pojawi się nadzieja na wykrztuszenie wydzieliny i złogów osadzonych w krtani. W celu złagodzenia stanu zapalnego gardła, podrażnień nabłonka a także wyleczeniu przyczyny należy zastosować syrop wykrztuśny. Dobrze sprawdza się także maść rozgrzewająca, którą naciera się plecy i klatkę piersiową oraz środki. W trakcie leczenia bezwzględnie zabronione jest palenie papierosów
Jeśli przewlekły kaszel nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza.

A. Złotkowska