sekrety-dlugowiecznosci-co-robic-by-dozyc-sedziwego-wieku

Serwisy informacyjne często pokazują krótkie reportaże z urodzin najstarszych ludzi świata. Sekrety długowieczności od dawna stanowią przedmiot zainteresowań zarówno naukowców, jak i zwykłych śmiertelników. Jeśli chcesz dożyć sędziwego wieku, skorzystaj z poniższych porad.

Sekrety długowieczności – seks

Naukowcy zauważyli, że ludzie, którzy dożyli 80 urodzin, zazwyczaj prowadzą aktywne i satysfakcjonujące życie seksualne. Im częściej udaje nam się osiągnąć orgazm, tym większe prawdopodobieństwo, iż w sędziwym wieku będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Szacuje się, że udany seks przedłuża życie o 5 lat. Dzieje się tak, bowiem podczas orgazmu gruczoły endokrynne są pobudzane do produkcji hormonów.

Nie rezygnuj z odpoczynku

Sekrety długowieczności są trudne do zdefiniowania, niemniej naukowcy zachęcają do odpoczynku. Wykazano, iż osoby, które dożyły sędziwego wieku, przywiązywały dużą wagę do regeneracji organizmu. Odpoczynek to nie fanaberia i luksus, lecz konieczność, zwłaszcza jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Podczas snu w naszym mózgu są porządkowane informacje, które dotarły do niego podczas dnia, jednocześnie odbywa się detoksykacja. Jeśli rezygnujemy z odpoczynku na rzecz pracy, stopniowo wyniszczamy swój organizm. Początkowo skarżymy się na kłopoty z pamięcią i koncentracją. Potem pojawiają się bóle o nieustalonej przyczynie i coraz częściej dopadają nas infekcje. To znak, że należy zwolnić tempo i umożliwić swojemu organizmowi regenerację.

Nie objadaj się

Gdy podaż kalorii przekracza nasze zapotrzebowanie na kalorie, nie tylko tracimy idealną sylwetkę, ale przede wszystkim skracamy swoje życie. Sekrety na długowieczność od lat budzą zainteresowanie naukowców. Odkryli oni, że osoby, które dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, przy jednoczesnym ograniczeniu podaży kalorii, uruchamiają w swoim organizmie geny SIRT odpowiedzialne za syntezę sirtuin. Białka te uchodzą za receptę na długowieczność. Do tak sensacyjnych wniosków naukowców doprowadziły obserwacje byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Choć mogłoby się wydawać, że niewielkie racje żywnościowe okażą się zabójcze dla organizmu, w rzeczywistości byli więźniowie po wyjściu na wolność dożyli sędziwego wieku. Na corocznych obchodach rocznicy wybuchu powstawania warszawskiego, wciąż można spotkać żołnierzy, którzy brali aktywny udział w walce.

Marlena Skóra