o-czym-informuja-nas-obrzeki

Gdy pojawia się obrzęk na naszym ciele, często bagatelizujemy go, uznając za efekt zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem lub komputerem, przegrzania, zmęczenia, niedoboru snu lub nadużycia alkoholu. Kiedy jednak obrzęknięcie zaczyna tworzyć się coraz częściej, a zimny okład nie niweluje objawu, jest to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Obrzękiem nazywamy charakterystyczną opuchliznę, powstałą w wyniku nadmiernego nagromadzenia płynu w tkankach organizmu. Rozmieszczenie oraz czas pojawienia się obrzęku zależy od jego przyczyny. Może on pojawiać się na całym ciele “losowo” w różnych jego partiach, a może dotyczyć tylko jednego, konkretnego miejsca.

Przeważnie obrzęki powstające na całym ciele są następstwem zażywania leków, które zatrzymują wodę i sól w organizmie oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. W tej grupie wyszczególnić należy przede wszystkim leki hormonalne, zawierające kortykosteroidy, estrogen, progesteron lub testosteron, niektóre środki przeciwzapalne, a także leki na nadciśnienie.

Zastanawiając się nad źródłem ogólnego obrzęku, powinnyśmy rozważyć czy nie jest on reakcją alergiczną na jakiś składnik leku. Nawet jeśli nigdy przedtem nie cierpiałyśmy na tę dolegliwość, to nadmierny kontakt z danym pierwiastkiem, może spowodować u nas objawy uczulenia.

Obrzęk miejscowy może natomiast dotyczyć każdej tkanki czy narządu. Jest on bardzo ważnym – ponieważ jednym z pierwszych – objawem, wskazującym na zaburzenia czynności głównych narządów organizmu jak serce, nerki czy wątroba. Miejscowe opuchlizny sygnalizują nam również wystąpienie stanu zapalnego w danej partii ciała.

A. Złotkowska