Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

O czym informują nas obrzęki?

15.11.2010

Komentarzy: 12

O czym informują nas obrzęki?
Gdy pojawia się obrzęk na naszym ciele, często bagatelizujemy go, uznając za efekt zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem lub komputerem, przegrzania, zmęczenia, niedoboru snu lub nadużycia alkoholu. Kiedy jednak obrzęknięcie zaczyna tworzyć się coraz częściej, a zimny okład nie niweluje objawu, jest to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Obrzękiem nazywamy charakterystyczną opuchliznę, powstałą w wyniku nadmiernego nagromadzenia płynu w tkankach organizmu. Rozmieszczenie oraz czas pojawienia się obrzęku zależy od jego przyczyny. Może on pojawiać się na całym ciele “losowo” w różnych jego partiach, a może dotyczyć tylko jednego, konkretnego miejsca.

Przeważnie obrzęki powstające na całym ciele są następstwem zażywania leków, które zatrzymują wodę i sól w organizmie oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. W tej grupie wyszczególnić należy przede wszystkim leki hormonalne, zawierające kortykosteroidy, estrogen, progesteron lub testosteron, niektóre środki przeciwzapalne, a także leki na nadciśnienie.

Zastanawiając się nad źródłem ogólnego obrzęku, powinnyśmy rozważyć czy nie jest on reakcją alergiczną na jakiś składnik leku. Nawet jeśli nigdy przedtem nie cierpiałyśmy na tę dolegliwość, to nadmierny kontakt z danym pierwiastkiem, może spowodować u nas objawy uczulenia.

Obrzęk miejscowy może natomiast dotyczyć każdej tkanki czy narządu. Jest on bardzo ważnym – ponieważ jednym z pierwszych – objawem, wskazującym na zaburzenia czynności głównych narządów organizmu jak serce, nerki czy wątroba. Miejscowe opuchlizny sygnalizują nam również wystąpienie stanu zapalnego w danej partii ciała.

A. Złotkowska

Przeczytaj też:
 • basikmac avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Obrzęków nie powinno się nigdy bagatelizować. Gorzej jak lekarz prowadzący powie komuś, tak, jak mi ostatnio, że obrzeki nóg, zwłaszcza kostek to tylko defekt kosmetyczny w moim wieku! Obawiam się, że nie ma racji...
 • henradz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Basikmac, radzę zmienić lekarza!!. Na pewno nie ma racji twierdząc, że obrzęki są defektem
  kosmetycznym! W powyższym artykule problem obrzęków jest fajnie opisany i napewno znajdziesz
  jakąś informację dla siebie! Nie lekceważ tych obrzęków! Coś o tym wiem.
  Pozdrawiam i życzę zdrowia!!
 • barbara13 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Od paru lat moim problemem jest obrzęk nóg, lekarz zalecił mi chodzenie w pończochach przeciwżylakowych Sigvaris i chociaż nie czuję się w nich komfortowo, obrzęki uległy znacznemu zmniejszeniu.Z autopsji wiem, iż ruch w przypadku obrzęków jest zbawienny.
 • justi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ruch jest zbawienny w bardzo wielu schorzeniach - na szczęście - bo jest za darmo przy obrzękach warto też odpoczywać z nogami uniesionymi nieco wyżej, no i do lekarza koniecznie, gdyż może być objawem powazniejszych schorzeń!
 • ilona avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  szkoda ze nie czytalam tego artykulu wczesniej. Puchly mi powieki i to nie tylko rano przez wiele tygodni, gdy w koncu poszlam do lekarza, okazalo sie ze to przez tarczyce. Az ciezko mi bylo uwierzyc co ma jedno do drugiego
 • kasiakasia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dobrym sposobem leczenia obrzęku nóg i kostek jest masaż ziołowymi olejkami. Poprawia on krążenie, tym samym umożliwiając lepszy przepływ płynów w organizmie.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja nie mam problemów z obrzękami.Jedynie latem podczas siedzenia długiego puchną mi stopy do kostek.Wtedy wystarczy,że na jakiś czas położę nogi trochę wyżej i opuchlizna zniknie.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • wodniczka50 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Witam
  Mnie dosyć często puchną powieki i nawet wizyta u lekarza nic nie dała ponieważ tarczycę wykluczono, nerki spoko serce niby coś chore ale to nie jest przyczyna i dalej nie wiem czemu tak się dzieje.
  Pozdrawiam
 • wodniczka50 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Usuń
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • irysek7 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moją zmorą są obrzęki na powiekach, zwłaszcza rano. Żeby pozbyć się problemu okładam okolice oczu kostkami lodu.Wolałabym jednak zwalczyć przyczynę niż co dzień zmagać się z objawami. Nie wiem tylko co mogłabym jeszcze zrobić, dlatego że badałam się w kierunku schorzeń nerek i wyniki mam w normie.
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pierwsze zdjęcie zkojarzyło mi się z moim okiem. Nie lubię tych moich "worków" pod oczami. Ale to raczej nie są obrzeki, tylka taka już moja natura.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  a mi opuchlizna zdarza się raz na miesiąc i jak zauważyłam to występuje w tych dniach , kiedy powinnam dostać okres. A że od pewnego czasu już nie miesiączkuję, to mam wtedy obrzęki! Mam nadzieje ,że to nie przyczyna jakiejs poważniejszej choroby!
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Leki osłonowe - Potoczna nazwa grupy leków, którymi są probiotyki. Probiotyki są doustnymi medykamentami… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab