kiedy-on-chrapie-cz-ii

Wypróbowałaś już wszelkie możliwe sposoby na chrapanie Twojego partnera, które dosłownie spędza Ci sen z powiek? Kiedy korki do uszu czy poduszka na głowie przestają być skuteczne, należy rozpocząć skuteczne leczenie.

W pierwszej części artykułu dowiedziałyście się czym jest chrapanie. Czas dowiedzieć się jak je leczyć, aby pomóc swojemu mężczyźnie i sobie. Zapomnij o nieprzespanych nocach!

Czy można pozbyć się chrapania raz na zawsze?

Zdecydowanie tak. Zazwyczaj konieczne jest połączenie leczenia zachowawczego z chirurgicznym. Lekarze radzą jednak rozpocząć od kontrolowania prawidłowej wagi ciała – jak wykazują liczne obserwacje, otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn chrapania. W leczeniu należy kompleksowo podejść do pacjenta i sprawdzić przede wszystkim budowę miejsc odpowiedzialnych niejako za chrapanie. Metoda termoablacji RaVoR pozwala szybko i bez większych komplikacji w życiu usunąć tą przykrą dolegliwość. A efekt jest wart zachodu – dobry, zdrowy sen oraz komfort osób, z którymi dzielimy łóżko czy pokój – odpowiada dr Jerzy Wróbel.

Leczenie chirurgiczne chrapania

Obejmuje ono różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne w obrębie nosa i gardła.
W większości są to zabiegi polegające na korekcji:

  • podniebienia miękkiego
  • małżowin nosa
  • przegrody nosa

W wyjątkowych przypadkach konieczne jest usuniecie migdałków podniebiennych czy zmniejszenie przerośniętego języka.

Radiochirurgia czyli termoablacja

W ostatnich latach pojawił się nowy sposób walki z gardłowymi przyczynami chrapania – radiochirurgia, zabieg określamy termoablacją. Metoda wykonywana techniką RaVoR pozwala zmniejszyć oraz usztywnić tylną część podniebienia, co w efekcie likwiduje wibracje powodujące chrapanie. Podobne efekty uzyskamy w przypadku małżowin nosa.

Zabieg jest stosunkowo prosty w wykonaniu krótkotrwały, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu w przerośnięte tkanki specjalnej elektrody na końcu której powstaje podwyższona temperatura. W następstwie dochodzi do zwłóknienia tkanek wokół miejsca wkłucia, Prowadzi to, jak już wspominałem do usztywnienia podniebienia miękkiego lub małżowin nosa – mówi otolaryngolog Wróbel. Efektem jest obkurczenie stymulowanego obszaru, a to umożliwia swobodny przepływ powietrza. Po około 2 godzinach pacjent może wrócić do domu.

Chrapanie bez wątpienia zasłużyło sobie na miano cywilizacyjnej plagi. Co noc spędza też sen z powiek osobom śpiącym w towarzystwie chrapiącego. Warto zatem zmierzyć się z tą dolegliwością i raz na zawsze pożegnać nieprzespane noce. Zdrowy i dobry sen potrzebuje ciszy…

Gabriela Kózka