Dna moczanowa jest chorobą stawów, objawiającą się ostrym bólem oraz stanem zapalnym w ich obrębie. Aby móc ustalić genezę dny moczanowej, konieczne jest rozróżnienie. Możemy mieć bowiem do czynienia z dną pierwotną lub dną wtórną.

Pierwotna postać dny może być wywołana upośledzeniem wydalania kwasu moczowego do cewek nerkowych. W wyniku tego następuje zbyt duże stężenie tego kwasu w organizmie. Z kolei przy postaci wtórnej – kwas moczowy jest wytwarzany w nadmiarze (w wyniku np. niewydolności nerek, białaczki, niedokrwistości ale też działania niektórych farmaceutyków), czego efektem również jest zbyt wysokie stężenie.

Czynnikami, które mogą się przyczynić do wystąpienia dny moczanowej są zazwyczaj: nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, spowolnienie przemiany materii. Oprócz nieodpowiedniej, bogatej w tłuszcz i ciężkostrawnej diety, negatywnie oddziałują także nadmiar alkoholu oraz kawy. Choroba ujawnia się nagle – w postaci ataku ostrego bólu (może on być spowodowany także urazem w obrębie narządu ruchu, choć niekoniecznie).

Zatem warto zmienić swoje nawyki zanim pojawi się pierwszy atak dny moczanowej. Wprowadzenie zdrowszej diety, częste ćwiczenia fizyczne – to może nas uchronić przed bolesnymi konsekwencjami. Nie należy również przeciążać organizmu nadmiarem leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Warto już dzisiaj zadbać o kondycję układu moczowego i nerek.

Redakcja