co-za-duzo-to-nie-zdrowo-czyli-nie-przedawkuj-witamin

Witaminy i mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak ich nadmiar może nam zaszkodzić…Jak ze wszystkim potrzebny jest „złoty środek” i rozsądek.

Nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać witamin, dlatego musimy je dostarczać z pożywienia lub w postaci preparatów. Należy jednak pamiętać, że te życiodajne substancje można przedawkować, zwłaszcza gdy wspomagamy dietę kilkoma różnymi preparatami, np. łykamy tabletki wspomagające odporność i takie, które zapewniają poprawę cery, włosów i paznokci. I choć nadmiar niektórych substancji nie zagraża zdrowiu, to są wśród nich takie, które mogą szkodzić już przy niewielkim przekroczeniu zalecanej dawki.

Dlatego należy uzgadniać przyjmowanie preparatów z lekarzem. Na własną rękę można brać dwa opakowania preparatów witaminowych w roku – wiosną (dieta uboższa w witaminy) i jesienią (by wzmocnić organizm przed zimą).

Pamiętajmy o tym, że najzdrowsze witaminy to te „naturalne” z owoców i warzyw, które najbardziej wartościowe i najsmaczniejsze są letnią porą. Dlatego zajadajmy się pysznymi owocami i warzywami, co najmniej 5 razy dziennie – póki jeszcze lato za oknem!

Możliwe skutki przedawkowania

  • Witamina A – dzienne zapotrzebowanie: 1 mg
    Wymioty, biegunka, bóle głowy, zaburzenia widzenia, świąd i owrzodzenie skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, osłabienie mięśni, krwotoki, zaburzenie rytmu serca, wytrzeszcz oczu.
  • Witamina B9 – dzienne zapotrzebowanie: 180-200 mcg
    Brak łaknienia, nadpobudliwość, trudności w zasypianiu, a nawet stany depresyjne. U osób z nowotworem istnieje ryzyko przyspieszenia rozwoju tej choroby.
  • Witamina C – dzienne zapotrzebowanie: 60 mg
    Podrażnienie żołądka, tworzenie się kamieni moczanowych. W dużych dawkach witamina C może – zamiast zmniejszać – zwiększać produkcję wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu.

  • Witamina D – dzienne zapotrzebowanie: 10 mcg
    Utrata apetytu, wymioty, zaparcia, bóle głowy i stawów. PO długim nadużywaniu-nadciśnienie, niewydolność krążenia, uszkodzenie nerek i płuc, kamienie nerkowe.
  • Witamina K – dzienne zapotrzebowanie: 60-80 mcg
    Anemia hemolityczna, depresja, żółtaczka, uszkodzenia wątroby i mózgu, powstawanie zakrzepów.
  • Magnez – dzienne zapotrzebowanie: 250-280 mg
    Utrudnienie przyswajania wapnia, biegunki, osłabienie, zaburzenia oddychania.
  • Potas – dzienne zapotrzebowanie: 1-2 g
    Osłabienie, zaburzenia rytmu serca.
  • Wapń – dzienne zapotrzebowanie: 800-1200 mg
    Kamienica moczowa, utrudnienie wchłaniania innych pierwiastków.
  • Żelazo – dzienne zapotrzebowanie: 10-15 mg
    Mdłości, bóle brzucha i biegunki, a nawet choroby serca.
  • Miedź – dzienne zapotrzebowanie: 1,5-3 mcg
    Bóle mięśni, żołądka, zaburzenia pracy wątroby i serca.

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat witamin, to koniecznie przeczytaj artykuł Witaminy w diecie kobiet dojrzałych

Zuzanna Górka