usg-biopsja-czy-scyntygrafia-metody-badan-tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł o bardzo dużym znaczeniu dla naszego organizmu. Produkuje hormony, które odpowiadają za przemianę materii. Znacznie częściej na choroby związane z tarczycą zapadają kobiety. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać i wykrywać nieprawidłowości jak najwcześniej.

Pierwsze badania, jakie możemy przeprowadzić, to samodzielne badanie dłonią. Wystarczy profilaktycznie sprawdzać, czy w obrębie szyi nie pojawiają się niepokojące zgrubienia i czy nie powiększa się jej obwód. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy udać się do lekarza, który zleci specjalistyczne badania.

Oznaczenie poziomu hormonów

W pierwszej kolejności lekarz powinien zlecić badania krwi w celu oznaczenia hormonów: T3, T4 i TSH. Dwa pierwsze są wytwarzane przez tarczycę, natomiast TSH to hormon, który stymuluje jej pracę. Na podstawie wyników można stwierdzić nadczynność lub niedoczynność gruczołu.

USG tarczycy

Ultrasonografia to zwykle pierwsze obrazowe badanie tarczycy. Pozwala na poznanie dokładnej budowy gruczołu i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości – powiększenia, wystąpienia guzów i torbieli. Bardzo dobrze sprawdza się również podczas monitorowania przebiegu i leczenia różnego rodzaju zapaleń tarczycy. Na podstawie badania USG nie można jednoznacznie stwierdzić czy wykryte zmiany są złośliwe, ale można zaobserwować pewne cechy, które mogą o tym świadczyć.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC)

Wskazaniem do wykonania biopsji tarczycy jest wykrycie guzów i podejrzenie, że mogą być złośliwe. Badanie nie jest bolesne, wykonuje się je bardzo cienką igłą, bez potrzeby miejscowego znieczulenia. Nakłucie kontrolowane jest przy pomocy USG. Biopsja guzka pozwala na ocenę jego charakteru i dobranie odpowiedniego leczenia. Jest przydatna również w przypadku rozpoznania zapalenia tarczycy.

M. Borowik