kontrola-pracy-nerek

Z nerkami nie ma żartów… Czy warto czekać do sytuacji, kiedy ból jest nie do zniesienia, a wyniki badań stwierdzają poważną chorobę. My uważamy, że nie. Dlatego przedstawiamy badania, które warto wykonać w profilaktyce chorób nerek.

Z roku na rok rośnie liczba osób z niewydolnością nerek. Leczenie schyłkowej niewydolności nerek jest bardzo drogie i trudne, zatem należy wykonywać badania kontrolne przynajmniej raz w roku, aby możliwie wcześnie wykryć chorobę i zacząć ją leczyć. Im wcześniejsze leczenie, tym większe szanse spowolnienia, a nawet zatrzymania postępu niewydolności nerek. Nerki to bardzo ważny narząd i absolutnie nie wolno bagatelizować jakichkolwiek sygnałów.

Badania oceniające prawidłowość pracy nerek

Profilaktyka to najłatwiejszy i równocześnie najskuteczniejszy sposób leczenia. Jak chronić swoje nerki? To proste – wykonuj badania kontrolne. Jak łatwo się domyślić, badanie moczu to pierwsza rzecz, którą zleci nam lekarz, jeżeli chce stwierdzić czy z naszymi nerkami wszystko jest w porządku.

  • Pomiar ciśnienia krwi
    Większości chorób nerek towarzyszy nadciśnienie, które jest zwykle pierwszym objawem ich uszkodzenia. Dlatego pozornie łatwe badanie, jakim jest pomiar ciśnienia krwi, może ujawnić nieprawidłowości w pracy nerek.
  • Stężenie kreatyniny we krwi
    Kreatynina jest produktem ubocznym mięśni i jest odfiltrowywana w organizmie przez nerki (kłębuszki nerkowe). Stężenie kreatyniny we krwi powinno wynosić 53-114 µmol/l (0,6 – 1,3 mg%). Jeśli badania wykazują przekroczenie normy stężenia kreatyniny we krwi to oznacza ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek.

Zuzanna Górka