Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Dziedziczenie chorób genetycznych

04.09.2012

Komentarzy: 8

Dziedziczenie chorób genetycznych
Czy da się ustrzec przed chorobami genetycznymi? Które przypadłości rodziców i dziadków szczególnie nam zagrażają? Aby odpowiedzieć na te pytania, warto poznać podstawowe mechanizmy dziedziczenia chorób genetycznych.

Dziedziczenie sprzężone z chromosomem X

W dziedziczeniu recesywnym sprzężonym z chromosomem X chorują tylko mężczyźni, natomiast kobiety są nosicielkami wadliwego genu. Chory ojciec będzie miał zdrowych synów, lecz obdarzy chorym genem wszystkie córki, które stają się nosicielkami. Z kolei matka – nosicielka, ma 50% szans na urodzenie chorego syna i 50% szans na przekazanie wadliwego genu córce. Choroby, które są związane z recesywnym chromosomem X to m.in. daltonizm, hemofilia, dystrofia mięśniowa. W przypadku dziedziczenia dominującego chromosomu X chorować mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć u kobiet objawy są znacznie słabsze.

Matka ma 50% szans na przekazanie choroby dziecku, niezależnie od płci. Z kolei ojciec przekazuje wadliwy gen wszystkim córkom, natomiast nie przekazuje go synom. Choroby dominujące sprzężone z chromosomem X to np. zespół Retta, wrodzone nietrzymanie barwnika, krzywica oporna na witaminę D.

Dziedziczenie matczyne

Choroby mitochondrialne są dziedziczone wyłącznie przez matkę, choć chorują dzieci obu płci. Chora kobieta przekazuje chorobę wszystkim swoim dzieciom, natomiast chory mężczyzna nie przekazuje choroby wcale. Przykładem są: zanik nerwów wzrokowych oraz neuropatie, miopatie i encefalopatie.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykuł. Przyznaję, że o niektórych mechanizmach dziedziczenia chorób genetycznych nie miałam pojęcia. Idealnym rozwiązaniem byłoby dziedziczenie po rodzicach tych najlepszych genów. Niestety, tak się nie da!
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czy to prawda ,że w USA ludzie przed ślubem muszą zrobić sobie badania,dotyczące niektórych chorób ? Słyszałam o czymś takim,ale nie mam pewności .Pewnie któraś z koleżanek udzieli odpowiedzi.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nigdy nie lubiłam czytać artykułów o genach! Dla mnie to masło maślane, jednak powyższy tekst jest tak przystępnie napisany,że nareszcie zrozumiałam o co tu chodzi! Dziękuję autorce za porcje nowej , dla mnie ,,magicznej" , wiedzy!
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Coś w tym jest ponieważ wnukowie przeważnie dziedziczą choroby np. wnuczki mają problemy z nerkami.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dziedziczymy pozytywne i negatywne rzeczy po przodkach,przy dużej ilości szczęścia może się to co złe nie zaktywuje i tego się trzymajmy ,bo i tak nic nie poradzimy w tej sprawie- jeszcze.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł bardzo interesujący.Nie interesowałam się szczegółowo tym tematem..Chcielibyśmy dziedziczyć tylko najlepsze dla nas cechy.Ale to niemożliwe i możemy odziedziczyć jakąś chorobę
 • Margotka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  a ja sie niedawno dowiedziałam, że zatajenie chorób genetycznych przed narzeczonym może się stać później podstawą do rozwodu kościelnego! To w sumie uczciwe, żeby uprzedzić partnera, że dziecko może jakoś zachorować. To jednak wymaga podstawowej wiedzy, jak te choroby się dziedziczy i jakie w ogóle są uzależnione od genów. Ja wiedziałam tylko o hemofilii.
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  wszyscy macie racje, roznie to moze bycz tym dziedziczeniem chorob i partner powinien wiedziec o ewentualnym ryzyku zachorwania
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab