Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Badanie oczu

21.05.2012

Komentarzy: 9

Badanie oczu
Czy wiesz, że o narząd wzroku trzeba dbać tak samo troskliwie jak o inne organy? Wielokrotnie bywa tak, że o badaniach oczu się zapomina. Dlaczego warto wybrać się do okulisty i jakie badania przeprowadzi lekarz specjalista? Co to jest siatkówka i dno oka?

Badanie ciśnienia śródgałkowego

To inaczej tonometria, które przeprowadza się dzięki tonometrowi. Jeśli urządzenie nie sposób wykorzystać, m.in. w przypadku zapaleń i urazów rogówki, nieprzytomności osoby badanej, wykonuje się badanie orientacyjne. Polega ono na uciskaniu twardówki przez zamknięte powieki. Oczywiście w sposób delikatny. Udany przebieg tego badania jest możliwy, gdy wykonuje je lekarz o sporym już doświadczeniu.

Badanie pola widzenia oka

Dzięki niemu sprawdzamy czy w korze mózgowej swoją pracę dobrze wykonują drogi wzrokowe, siatkówka i nerw wzrokowy. Badanie pozwala wykryć tak poważne schorzenia jak np. jaskra odwarstwienia siatkówki, zapalenia czy zaniki nerwu wzrokowego. Lekarz badając pole widzenia oka może wykryć duże zmiany w polu widzenia pacjenta, a prosto to zbadać porównując też np. pole widzenia badanego z polem widzenia właśnie badającego.

Anna Konopka

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oczy trzeba badać systematycznie ,żeby w porę zapobiec jakimś niebezpiecznym zmianom.Ja ,niestety ,wcale często ich nie badam ,tylko przy zmianie okularów.Trzeba się poprawić.
 • nowa avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja co 2 lata badam wzrok pod kątem ostrości widzenia ze względu na wykonywaną pracę , sztuczne światło szkodzi oczom ale na szczęście nie mam jeszcze powodów do zmartwień.Kiedyś okulista mi powiedział ,że gwarantuje mi ,że do 40 roku życia okulary nie będą mi potrzebne, 40-tka minęła ...więc pora by się znów na badanie wybrać, aż się boję!:O
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja chwilowo jeszcze czytam bez okularów, ale igły juz nie nawlekam, ale do okulisty idę z Tomem, bo po wypadku słabiej widzi, ponoc to normalne po śpiączce farmakologicznej, ale lepiej sprawdzić!
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Od kilkunastu lat używam okularów do czytania. Co roku chodzę do przychodni na badanie oczu. Muszę pochwalić moją okulistkę, która zawsze wnikliwie bada swoich pacjentów. Gdy przychodzę do niej to wizyta nie ogranicza się tylko do przepisania nowych okularów, ale między innymi pani doktor przeprowadza badanie ciśnienia śródgałkowego i pola widzenia oka.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Na szczęście jestem pod kontrolą dobrego specjalisty od okulistyki. Jak się jest młodym to należy dbać o wszystk
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Badam wzrok regularnie,bo przy okularach,które noszę na stałe,to nieuniknione.Ale badanie po rozszerzeniu źrenic jest bardzo nieprzyjemne.W zasadzie samo badanie to nic,ale nieprzyjemne dolegliwości potem.Pamiętam,że zanim moje źrenice doszły do stanu używalności minęło wiele długich godzin.
 • flinta_13 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  dobrze ze ja nie mam problemow ze wzrokiem, systematyczne badania pozwalaja na utrzymanie dobrego stanu zdrowia!wiec namawiam do badań każda z was
 • aneczka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Właśnie myślę o wizycie u okulisty. Ostatnio mam problemy z oczami, wiec nie będę zwlekać z wizytą.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oczy są "zwierciadłem naszej duszy" więc powinnyśmy o nie dbać.Przeprowadzajmy badania aby jak najdłużej nasze oczy były zdrowe
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab