badam-sie-wiec-mam-pewnosc

Kobiety powinny znaleźć czas, aby w natłoku licznych codziennych obowiązków, pomyśleć o swoim zdrowiu. Samobadanie piersi łącznie z regularnie wykonywaną mammografią to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka piersi!

Z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać Polki między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu 2 ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Każda kobieta znajdująca się w grupie objętej programem profilaktycznym sama powinna zgłosić się na badanie, nawet bez zaproszenia czy skierowania.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi realizowany jest w oparciu o Ustawę z dnia 1 lipca 2005 roku o ustanowieniu programu wieloletniego Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych (Dz.U.05.143.1200)

Programem profilaktyki objęte zostały Polki między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu 2 ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Bezpłatne badania mammograficzne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Począwszy od marca 2007 roku NFZ rozpoczął wysyłkę imiennych zaproszeń na badania mammograficzne. Obecnie wysyłkę zaproszeń realizują Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Nie oznacza to, że z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać kobiety, które takiego zaproszenia nie otrzymały. Jeśli kobieta znajduje się w grupie objętej programem profilaktyki sama powinna zgłosić się na badanie. Skierowanie nie jest potrzebne!

Zgłaszając się na badanie mammograficzne, Pacjentka przystępuje do I Etapu – podstawowego Programu profilaktyki, który obejmuje:

•rejestrację
•przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety
•wykonanie zdjęć mammograficznych obu piersi w dwóch projekcjach
•ocena zdjęć mammograficznych przez lekarzy radiologów
•edukacji w zakresie prewencji nowotworu raka piersi
•dostarczenia Pacjentce wyniku badania i decyzji, co do dalszego postępowania.

Anna C.