Encyklopedia menopauzy Menopauza
Zapłodnienie w okresie menopauzy – czy to możliwe?

Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po czterdziestce. Część z nich świadomie wybiera późne macierzyństwo, jednak wciąż wiele pań po prostu „zalicza wpadkę”. Jak to możliwe, że dojrzałe, ustatkowane kobiety przestają myśleć o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą seks bez zabezpieczeń? Wszystkiemu winna jest… menopauza!
Błędne przekonania
Niestety, Polki wciąż bardziej wierzą zasłyszanym pogłoskom, przekazywanym z ust do ust obiegowym przekonaniom i stereotypom, niż własnemu lekarzowi. Efekt jest taki, że poziom wiedzy na temat menopauzy i tego, co dzieje się z kobiecym organizmem w tym okresie, jest dość niski. Brak miesiączki przez kilka miesięcy dla dużej grupy kobiet staje się wyraźnym sygnałem do zaprzestania stosowania antykoncepcji. Prawie 50% kobiet w wieku 45-50 lat nie zabezpiecza się podczas stosunku. Wiele z nich myli cały okres przekwitania z menopauzą – ostatnią miesiączką w życiu – nie umiejąc jednoznacznie określić, kiedy tak naprawdę przestaną być płodne.
Kiedy ustaje płodność?
Kobieta posiada zdolność do zajścia w ciążę jeszcze przez dwanaście miesięcy po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Dopiero po dwunastu pełnych cyklach bez krwawienia można uznać, że czynność jajników wygasła i nie dochodzi już do owulacji. Jednak aby mieć pewność, że tak się stało, należy udać się do ginekologa i przeprowadzić badania poziomu stężenia hormonów FSH i estradiolu we krwi. Lekarz powinien wykluczyć inne możliwe przyczyny braku miesiączki. Ani wiek, ani nawet objawy menopauzy nie są skutecznym dowodem na to, że podczas stosunku nie dojdzie do zapłodnienia. Dopiero jednoznaczne wyniki badań mogą dać pełny obraz płodności kobiety.
Późna ciąża
Ciąża między 40-tym a 50-tym rokiem życia jest jak najbardziej możliwa. To dobra wiadomość dla kobiet, które dopiero w tym wieku zdecydowały się na macierzyństwo i nieco gorsza dla tych, które mają już poukładane życie i nie planują więcej dzieci. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych czy rezygnacja z innej metody zabezpieczania w trakcie przekwitania jest najczęstszą przyczyną przypadkowego zapłodnienia. Nawet taka nieplanowana niespodzianka może okazać się prawdziwym błogosławieństwem od losu i nowym zastrzykiem energii, jednak naprawdę warto wcześniej dokładnie przemyśleć decyzję o późnym macierzyństwie. Ciąża po czterdziestce (zwłaszcza pierwsza) jest narażona na wiele zagrożeń.
M. Witczak
Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po czterdziestce. Część z nich świadomie wybiera późne macierzyństwo, jednak wciąż wiele pań po prostu „zalicza wpadkę”. Jak to możliwe, że dojrzałe, ustatkowane kobiety przestają myśleć o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą seks bez zabezpieczeń? Wszystkiemu winna jest… menopauza!
Pod szczególnym nadzorem
Niebezpieczeństwa związane z późną ciążą dotyczą zarówno dziecka, jak i matki. Kobieta musi być objęta stałą opieką lekarską i przejść dodatkowe badania. Polecane są zwłaszcza badania prenatalne, które już we wczesnej fazie rozwojowej płodu mogą wykryć wady rozwojowe lub choroby genetyczne.
Należy zaznaczyć, że 1 na 100 dzieci z tzw. „późnych ciąż” rodzi się z zespołem Downa. W 10% przypadków dochodzi do poronień lub przedwczesnych porodów i powikłań, częściej też wykonywane są cesarskie cięcia. Matki narażone są na wystąpienie cukrzycy ciążowej, która jednak samoistnie przechodzi. Starsze matki są więc pod szczególną opieką, często muszą zrezygnować z pracy na cały okres ciąży i uważać bardziej na swoje zdrowie, gdyż po prostu miewają gorsze samopoczucie. Mimo wszystko rodzą piękne i zdrowe dzieci, które odmieniają ich cały świat!
Trzeba pamiętać, że w czasie przekwitania kobieta wciąż ma owulację, ale dużo trudniej jest wyznaczyć dni płodne ze względu na nieregularne miesiączki. Warto więc zastanowić się bardzo głęboko przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji.
M. Witczak
« Uważaj podczas odśnieżania
filodendron
11 lat temu
Niektóre kobiety myślą, że nie można zajść w ciążę w okresie menopauzy.Właśnie w tym okresie burzy hormonalnej jest to możliwe.
Emilly27k
11 lat temu
Moim zdaniem to nie tragedia jeśli kobieta zajdzie w ciążę w wieku 40 lat.
Wiadomo,że wiek wiekiem, ale miejmy nadzieję,że medycyna znów otworzy swoje nowe horyzonty:)
filodendron
11 lat temu
W Holandii od wielu lat mężczyżni, którzy już nie chcą mieć dzieci, poddają się sterylizacji.Jest to bardzo wygodne dla kobiet, ponieważ nie muszą używać zadnej formy antykoncepcji. W rodzinie mojego męża większość mężczyzn to uczyniła i ich żony mają spokój. Mój mąż też poddał się takiej operacji. Ten zabieg jest w ramach ubezpieczenia .Dzięki temu kobiety nie muszą się bać ciąży w starszym wieku.Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
pati25
11 lat temu
Coraz częściej słyszy się,że kobieta po 40-tce urodziła dziecko.Sąsiadka mając 42 lata urodziła chłopczyka.Bardzo późno wyszła za mąż i to było jjeej pierwsze dziecko.Tak wymarzone.Była w nie wpatrzona jak w obraz.Teraz już ten chłopak jest na studiach
mejgosia
11 lat temu
Dla jednych to szczęście, dla innych tragedia!
Oczywiście w przypadku opisanym przez Filo to prawdziwe szczęście, ale znam przypadek, gdzie matka ma 43 lata i roczna córeczkę, a od dwoch lat walczy z rakiem piersi! Wiem że większość tego czasu spędziła w szpitalach, a dzieckiem zajmuje sie teściowa która ma 72 lata! To tez jej pierwsze dziecko, ale niestety nie dane jest jej je wychować! Mąż zmarl na zawal zanim urodziła sie córcia! To bardzo smutne!
filodendron
11 lat temu
Moja koleżanka,po 40-stce urodziła śliczną dziewczynkę.To było jej pierwsze dziecko, ona wyszła zamąż w póżniejszym wieku. Ciąża udana, dziecko też i to bardzo. Teraz koleżanka ma 55 lat ,córeczka 14 -to już prawie panienka. Tworzą szczęśliwą rodzinę.Wydaje mi się , że dopiero ciąża grubo po 50-tce – to szok dla kobiety i niezbyt fajnie dla dziecka. No , ale jest wiele zdrowych kobiet po pięćdziesiątce,które z powodzeniem mogłyby wychować dziecko.