zaplodnienie-w-okresie-menopauzy-czy-to-mozliwe

Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po czterdziestce. Część z nich świadomie wybiera późne macierzyństwo, jednak wciąż wiele pań po prostu „zalicza wpadkę”. Jak to możliwe, że dojrzałe, ustatkowane kobiety przestają myśleć o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą seks bez zabezpieczeń? Wszystkiemu winna jest… menopauza!

Błędne przekonania

Niestety, Polki wciąż bardziej wierzą zasłyszanym pogłoskom, przekazywanym z ust do ust obiegowym przekonaniom i stereotypom, niż własnemu lekarzowi. Efekt jest taki, że poziom wiedzy na temat menopauzy i tego, co dzieje się z kobiecym organizmem w tym okresie, jest dość niski. Brak miesiączki przez kilka miesięcy dla dużej grupy kobiet staje się wyraźnym sygnałem do zaprzestania stosowania antykoncepcji. Prawie 50% kobiet w wieku 45-50 lat nie zabezpiecza się podczas stosunku. Wiele z nich myli cały okres przekwitania z menopauzą – ostatnią miesiączką w życiu – nie umiejąc jednoznacznie określić, kiedy tak naprawdę przestaną być płodne.

Kiedy ustaje płodność?

Kobieta posiada zdolność do zajścia w ciążę jeszcze przez dwanaście miesięcy po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Dopiero po dwunastu pełnych cyklach bez krwawienia można uznać, że czynność jajników wygasła i nie dochodzi już do owulacji. Jednak aby mieć pewność, że tak się stało, należy udać się do ginekologa i przeprowadzić badania poziomu stężenia hormonów FSH i estradiolu we krwi. Lekarz powinien wykluczyć inne możliwe przyczyny braku miesiączki. Ani wiek, ani nawet objawy menopauzy nie są skutecznym dowodem na to, że podczas stosunku nie dojdzie do zapłodnienia. Dopiero jednoznaczne wyniki badań mogą dać pełny obraz płodności kobiety.

Późna ciąża

Ciąża między 40-tym a 50-tym rokiem życia jest jak najbardziej możliwa. To dobra wiadomość dla kobiet, które dopiero w tym wieku zdecydowały się na macierzyństwo i nieco gorsza dla tych, które mają już poukładane życie i nie planują więcej dzieci. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych czy rezygnacja z innej metody zabezpieczania w trakcie przekwitania jest najczęstszą przyczyną przypadkowego zapłodnienia. Nawet taka nieplanowana niespodzianka może okazać się prawdziwym błogosławieństwem od losu i nowym zastrzykiem energii, jednak naprawdę warto wcześniej dokładnie przemyśleć decyzję o późnym macierzyństwie. Ciąża po czterdziestce (zwłaszcza pierwsza) jest narażona na wiele zagrożeń.

M. Witczak