zapalenie-gruczolu-bartholina

Choć zazwyczaj to schorzenie dotyka kobiet między 20. a 40. rokiem życia, prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się również wtedy, gdy mamy problemy natury intymnej – szczególnie w okresie klimakterium wśród pań, które miały do czynienia z bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Czym jest gruczoł Bartholina

Tajemniczy gruczoł to raczej cały zespół gruczołów przedsionkowych większych, które i umiejscowione są wewnątrz warg sromowych większych. Wytwarzają śluzowatą wydzielinę, która ułatwia stosunek. Ujścia gruczołów znajdują się na ściankach bocznych przedsionka pochwy.

REKLAMA

Podczas pobudzenia – czy to seksualnego, czy emocjonalnego – gruczoły aktywizują się i sprawiają, że czujemy się wilgotne. Aktywizują się również podczas przeżywania strachu, co może być błędnie interpretowane przez mężczyzn jako ochota na odbycie stosunku.

Zapalenie gruczołu

Jest to bardzo nieprzyjemna i bolesna przypadłość. Gruczoł powiększa się (zazwyczaj jednostronnie), utrudniając siedzenie, chodzenie, oddawanie moczu.

Pojawia się gorączka i ogólne osłabienie, bolesność stosunków. W gruczole zaczyna gromadzić się ropa – jest to efekt zakażenia przez gronkowce, paciorkowce lub ziarenkowce (gonokoki). Wnikające w przewody bakterie sprawiają, że przestają one być drożne.

Nabrzmiały gruczoł może pęknąć samoistnie, wyciekając do przedsionka pochwy – powoduje to automatyczne ustąpienie wszelkich dolegliwości. Czasami jednak zdąży urosnąć do rozmiarów kurzego jajka! Niestety choroba ma tendencje do nawrotów i tworzenia torbieli.

Joanna Pastuszka-Roczek

6 KOMENTARZE

  1. Znajoma kiedyś często cierpiała na tę przypadłość – była bardzo obolała i często musiała robić nasiadówki. Zastanawiałyśmy się obie, z czego to mogło wynikać – teraz zaczęłam podejrzewać, że przyczyna leżała, niestety, w jej życiu seksualnym. Kiedyś nikt nie myślał o tym, że częste zmiany partnerów moga szkodzić czemuś innemu, jak reputacji. Dobrze, że teraz jest lepsza edukacja zdrowotna.

  2. nie zawsze te podstawowe, obiegowe opinie to prawda. Utrzymuję higienę (bardzo tego pilnuję), cały czas jeden partner,. przez około 15-20 lat średnio dwa razy do roku zapalenie gruczołu.W pewnym okresie czasu doszło do tego, że nie mogłam zmienić proszku do prania w którym prałam ręczniki, bieliznę i pościel. Nie mogłam zmienić mydła itp. Pomogło: używanie płynu do higieny intymnej zamiast mydła. Zażywanie rutinoscorbinu (6 tabletek dziennie) -na kwaśność pochwy i co tydzień profilaktycznie zaaplikowanie Laktovaginalu- czyli ustawienie flory bakteryjnej pochwy. pomogło , a może mając już 53 lata nie jestem już podatna na te zapalenia??? Renata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ