Encyklopedia menopauzy Menopauza

Zalety menopauzy

zalety-menopauzy

Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, zwiększone ryzyko chorób kobiecych… wydawałoby się, że menopauza to samo zło! Wiele z nas zadaje sobie pytanie, po co to wszystko? Okazuje się, że to samo nurtuje badaczy. Czy jesteśmy w stanie znaleźć zalety menopauzy?

Klimakterium w świecie przyrody to rzadkość. Większość gatunków zwierząt traci możliwość rozmnażania u schyłku swojego życia. U człowieka sprawa wygląda inaczej – menopauza pojawia się stosunkowo wcześnie, bo w około 2/3 życia kobiety.

Jesteśmy więc biologicznym ewenementem. Dlaczego tak się dzieje, że nasze jajniki buntują się tak wcześnie? W końcu możemy przeżyć wiele lat po tym, jak przestały pracować. Naukowcy podjęli się próby wyjaśnienia, czy przypadkiem menopauza nie ma ważnego znaczenia dla nas jako gatunku.

Żyjemy dłużej

Z jednej strony współczesna medycyna, odpowiednia dieta i lepsze warunki pozwalają nam żyć dłużej, z drugiej – dłuższe życie nie przekłada się na późniejszą menopauzę. Być może z biegiem czasu granica umowna przekwitania będzie się przesuwać, jednak jak dotąd tego nie zaobserwowano.

Czemu może służyć ta specyficzna pauza? Jedna z teorii głosi, że dzięki niej organizm kobiety nastawia się na funkcje opiekuńcze. Jako matki kobiety mają na zadanie przygotować swoje dzieci do wejścia w dorosłość. Klimakterium to delikatny sygnał, że ta ich rola powoli się kończy – teraz jest czas na inne dziedziny życia.

Joanna Pastuszka-Roczek

Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, zwiększone ryzyko chorób kobiecych… wydawałoby się, że menopauza to samo zło! Wiele z nas zadaje sobie pytanie, po co to wszystko? Okazuje się, że to samo nurtuje badaczy. Czy menopauza może mieć jakieś zalety?

Badacze klimakterium zauważyli, że kobiety w okresie menopauzy są o wiele bardziej dokładne, drobiazgowe. Sprzyja to oddawaniu się hobby, które wymaga precyzji, wyciszenia. Dzięki temu, że zauważają więcej, są w stanie lepiej przewidywać konsekwencje zdarzeń. To wyostrza się ich kobieca intuicja.

Są w stanie szybciej i bardziej radykalnie podejmować decyzje. U niektórych przyjmie to formę oceniania innych ludzi, a u części pań zaowocuje pozytywnymi, silnymi decyzjami dotyczącymi ich życia, zainteresowań, znajomych. Odkrywają, że tak naprawdę niektóre rzeczy są dla nich irytujące i przestają być wobec nich bierne. Może to spowodować zaskoczenie otoczenia, wrogość członków rodziny, ale bardzo często powoduje odświeżenie związku, polepszenie kontaktu z dziećmi.

Ostatnie badania donoszą, że kobiety, które przekwitają w wieku około 50 lat, mają średnio więcej wnucząt, niż kobiety z późną menopauzą. Naukowcy zebrali dane medyczne z całego świata z ostatnich 200 lat i analiza wykazała, że to własnie klimakterium było najistotniejszym czynnikiem.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż jedna z hipotez mówi, że kobiety w okresie klimakterium są bardziej opiekuńcze w stosunku do dzieci, przy czym nie są aż tak zaangażowane emocjonalnie, by próbować odebrać rodzicom ich role. Rodzina z dobrą babcią czuje się pewniej, bo może liczyć na jej pomoc.

Joanna Pastuszka-Roczek

Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, zwiększone ryzyko chorób kobiecych… wydawałoby się, że menopauza to samo zło! Wiele z nas zadaje sobie pytanie, po co to wszystko? Okazuje się, że to samo nurtuje badaczy. Czy menopauza może mieć jakieś zalety?

Nie takie złe objawy

Najbardziej dokuczający kobietom objaw menopauzy, czyli uderzenia gorąca, też mogą być dobrym znakiem. Przede wszystkim oznaczają, że kobieta ma zdrowe serce i układ krążenia. Napady ciepła trenują nasze naczynia krwionośne, zwiększając dopływ tlenu do ważnych narządów.

Zmniejszają ryzyko udaru i chorób krążenia, poprawiają kondycję skóry i termoregulację organizmu. Naukowcy twierdzą nawet, że im wcześniej będziemy ich doświadczać podczas klimakterium, tym lepiej dla nas!

Znienawidzone zmarszczki to również ważna informacja, ale nie o stanie naszej skóry, a… kości. Im więcej zmarszczek, tym słabszy był nasz szkielet. Szczególnie ważne są zmiany na policzkach. Jeśli zaczną tracić jędrność z jakiejś przyczyny, wprowadź w swoją dietę więcej wapna i profilaktycznie udaj się do lekarza, gdyż osteoporoza to bardzo częsta przypadłość kobiet w okresie menopauzy i pomenopauzalnym.

Okazuje się, że każdy etap życia ma swoje niepowtarzalne korzysci. Naucz się cieszyć życiem już teraz.

Nie taka menopauza zła, jak ją malują!

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (11)

Mindi

10 lat temu

Spodobał mi się nawet sam tytuł artykułu. Potrzebujemy więcej wiedzy i optymizmu żeby nie czekać na ten czas ze strachem. Pewne sprawy są nie do uniknięcia i lepiej więcej wiedzieć jak sobie z nimi radzić niż panikować, że jest źle.

Basiek

10 lat temu

Już dość miałam tego narzekania na menopauzę, że to takie straszne, dołujące, okropne zjawisko, a my menóweczki – wręcz pokarane przez los. Przecież w ciąży człowiekowi dzieją się gorsze rzeczy, a jakoś wszyscy skupiają się na pozytywach, to czemu i nie mówić o pozytywach menopauzy? Świetny artykuł.

summer

10 lat temu

KajaB napisał(a):
> Zalety nie równoważą wad

To wszystko zależy od osobistego podejścia do sprawy! Równie dobrze można powiedzieć, że szklanka jest w połowie pełna lub w połowie pusta;). Tylko odpowiedzmy sobie: z których z tych stwierdzeń łatwiej żyć?;)

memorka

10 lat temu

Cóż-musimy sobie wmawiać, że wszystko jet O.K…;) Najważniejsze-pozytywne nastawienie…;)-cóż nam pozostaje…;)

Danusiate

10 lat temu

Bardzo fajny artykuł! Rzeczywiście nareszcie mam czas na te dziedziny, które do tej pory zaniedbywałam, bo trzeba było lecieć do pracy, zająć się dziećmi, itp. Szkoda tylko, że ten mój kostium coraz bardziej się marszczy pod oczami 😉 no ale nie można mieć wszystkiego 🙂

pati25

10 lat temu

Nareszcie coś pozytywnego o menopauzie.Po przeczytaniu
artykułu widzę,że nie ma co narzekać na te uciążliwe objawy
na uderzenia gorąca..Dokładna byłam zawsze i we wszystkim

sirena46

10 lat temu

Ja mam straszne uderzenia gorąca. Nie czuję się z tym komfortowo. Poty pojawiają się zawsze wtedy kiedy nie powinny, szczególnie w stresie.Ten artykuł bardzo mnie podniósł na duchu, nic nie dzieje się bez przyczyny.

mejgosia

10 lat temu

No i zaraz mi lepiej! Kocham moje poty! Co prawda ta moja dokładność mi przeszkadza, właściwie nie mi, ale mojej rodzince, ale to bardzo dobra cecha, szczególnie przy sprzątaniu! A policzki…? Tak jak u Dulcynei, jeszcze się trzymają! 🙂 Czyli jest oki !

dulcynea

10 lat temu

Ciekawe ! Bardzo interesujący artykuł.
We wszystkim trzeba szukać dobrych aspektów, w menopauzie również. Postaram się tego trzymać .
Patrząc na siebie ,krytycznie, w lustrze stwierdzam ,że szkielet mój ,jeszcze się trzyma . Ok 🙂

Zostaw komentarz