Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Zakrzepica – podstawowe informacje

zakrzepica-podstawowe-informacje

Zakrzepica żył głębokich to stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich – najczęściej kończyn dolnych.

Komu grozi choroba?

Na zakrzepicę narażone są osoby, które ukończyły 40 lat i prowadzą mało aktywny tryb życia. Z wiekiem ryzyko choroby rośnie, bo ścianki żył tracą elastyczność i grubieją, co może spowodować uszkodzenie zastawek i zaleganie krwi.

Decydujący wpływ mają związane z wiekiem schorzenia, zwłaszcza nowotworowe i układu krążenia: żylaki, zapalenie żył powierzchownych, nadmierna krzepliwość krwi. Skłonność do zbyt gęstej krwi często jest dziedziczna.

 

Do powstania zakrzepicy mogą przyczynić się:

  • urazy, operacje chirurgiczne (np. ortopedyczne i ginekologiczne),
  • ciąża,
  • przegrzewanie nóg,
  • stojący albo siedzący tryb życia,
  • unieruchomienie na skutek choroby,
  • ciasna odzież,
  • zakładanie nogi na nogę,
  • guzy w okolicach pachwin i miednicy

Zakrzepica ma często poważne następstwa, istotne jest więc pilne rozpoznanie i leczenie tego schorzenia. Często jest ona podłożem do powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a wtedy już nie am żartów. Warto zatem już teraz zainteresować się dietą, pomocną przy leczeniu i zapobieganiu zakrzepicy i nie zapominać o codziennej porcji ruchu.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

drobina

8 lat temu

Ja chyba odziedziczyłam tą chorobę po mamie, ale sama też się do tej choroby przyłożyłam. Pomijam tu moje ciąże, chociaż po 3-ciej miałam poporodowe zapalenie żył. Mam na myśli mój późniejszy okres życia. Po urlopie wychowawczym zmieniłam moją ukochaną pracę na pracę siedzącą, za biurkiem. Zero ruchu, od czasu do czasu jakaś „wycieczka” do innego biura, jeśli była taka potrzeba. Osiem godzin przed komputerem, bez większych przerw, o zakładaniu nogi na nogę nawet nie wspominam, bo to też było na porządku dziennym. 20 lat takiego życia wystarczy, żeby się dorobić zakrzepicy. Ponad rok temu miałam operację na żylaki i wreszcie zmądrzałam (lepiej późno niż wcale!). Zmieniłam dietę, prowadzę aktywny tryb życia, jeżdżę na rowerze, pływam, tylko z bieganiem mam kłopoty ze względu na zwyrodnienia stawów kolanowych. Ogólnie jednak mogę powiedzieć, że odżyłam !

Annagata

8 lat temu

Moja siostra odziedziczyła po tacie 300% normy.ma taką zakrzepicę,że mała głowa i niestety musi brać ciągle leki na rozrzedzenie krwi.

GloriaVictis

8 lat temu

Wcale nie tak dawno dowiedziałam się, że zakrzepica może być chorobą genetyczną, ryzyko zachorowania na nią jest więc bardzo duże, jeśli ktokolwiek w rodzinie miał z tą choroba problem.

pati25

8 lat temu

Trochę jestem zaniepokojona tym faktem o którym wspomina linet.Już od roku stosuję HTZ.Jestemm narażona na tę chorobę gdyż ze względu na moją chorobę prowadzę przeważnie siedzący tryb życia,jestem po 40-tce.Muszę zmienić nawyk zakładania nogi na nogę.Wydaje to się proste ale ciężko się odzwyczaić

linet

8 lat temu

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy rośnie przy stosowaniu HTZ. To jest juz teraz stwierdzona zależność.
Moja znajoma, w jakiś czas po skończeniu kuracji hormonalnej, zapadła na ciężką zakrzepicę, chociaż nie była w grupie osób zagrożonych ta chorobą.
Zupełnie nie mogę przekonac się do HTZ.:(

Zostaw komentarz