zaburzenia-koncentracji-a-menopauza

O ile zdajemy sobie sprawę z tego, że menopauza może być przyczyną wahań nastroju, depresji, nerwowości, to rzadko sobie zdajemy sprawę z tego, że bardzo istotny wpływ ma także na naszą pamięć i koncentrację.

Trudno nam się skupić, czujemy się rozkojarzone, poirytowane. Zapominamy o drobiazgach, gubimy coś. Składamy to na karb zdenerwowania, albo obawiamy się, że coś niedobrego się dzieje z naszą pamięcią.

Stres hormonalny

Na ogół potrafimy sobie radzić z sytuacjami stresowymi, zdenerwowaniem, jeśli wiemy, z czego ono wynika. W okresie menopauzy niestety często czujemy zdenerwowanie, które pojawia się w wyniku zmian poziomu hormonów. Nie potrafimy znaleźć przyczyny irytacji, zdenerwowania, przez co czujemy się jeszcze gorzej.

Kobiecy organizm jest pobudzony, zaczynają się kłopoty z przemianą materii, a co za tym idzie – nasz mózg nie otrzymuje odpowiedniej porcji energii, witamin i mineerałów. To jest główna przyczyna naszych problemow z koncentracją.

Mózg w okresie menopauzy

Mózg jest narządem, jak wszystko inne w naszym ciele i tak samo, jak nerki czy żołądek, potrzebuje odpowiedniego traktowania, żeby dobrze funkcjonować. Stały poziom stresu, konieczność radzenia sobie z wahaniami nastroju, bardzo go wyczerpują. Wysyła sygnały, że potrzebuje energii – stąd tak często mamy ochotę na cukier, tłuste potrawy.

Joanna Pastuszka-Roczek

9 KOMENTARZE

  1. Kłopoty z pamięcią i koncentracją zwalałam dotychczas tylko na moją niedoczynność tarczycy. A to pewnie i mnie dopadła jakaś menopauza 😉 Ostatnio jednak zauważyłam pewną poprawę. Mam na myśli przede wszystkim koncentrację, bo z pamięcią różnie u mnie bywa. Myślę, że to dzięki radykalnej zmianie nawyków żywieniowych, a także uzupełnianiu diety magnezem. Gorąca czekolada, czy banany po pływaniu też robią swoje. Szpinak też uwielbiam. 🙂

  2. To jest straszne , po prostu zalamka , ratunkuuuuuuuuu !!! Od jakiegos czasu zadbalam o odpowiednie odzywianie mojej i meza glowki , i widze poprawe . Wlasnie tutaj na portalu znalazlam kilka fajnych artykulow . Orzechy , ryby , owoce sezonowe i ostatnio dodalam zarodki pszeniczne , dziewczyny ten produkt polecam szczegolnie .

  3. Bardzo interesujący artykuł.Brak koncentracji też objawem menopauzy…? Coś nowego.Na szczęście u mnie zarówno z pamięcią jak i z koncentracją wszystko bardzo dobrze.Magnez oczywiście biorę.Na odżywienie komórek mózgowych dobry jest Biotropil,Memotropil.Sama też go biorę

  4. Bardzo interesujący artykuł.Brak koncentracji też objawem menopauzy…? Coś nowego.Na szczęście u mnie zarówno z pamięcią jak i z koncentracją wszystko bardzo dobrze.Magnez oczywiście biorę.Na odżywienie komórek mózgowych dobry jest Biotropil,Memotropil.Sama też go biorę

  5. Bardzo interesujący artykuł.Brak koncentracji też objawem menopauzy…? Coś nowego.Na szczęście u mnie zarówno z pamięcią jak i z koncentracją wszystko bardzo dobrze.Magnez oczywiście biorę.Na odżywienie komórek mózgowych dobry jest Biotropil,Memotropil.Sama też go biorę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ