zaburzenia głosu

Kobiecy głos podlega nieustannym zmianom, które są spowodowane wpływem hormonów. W okresie menopauzy jesteśmy szczególnie narażone na zaburzenia narządu mowy. Problem jest zwłaszcza uciążliwy dla tych kobiet, które profesjonalnie używają głosu – nauczycielek czy śpiewaczek.

Barwa głosu a hormony

Do najczęstszych dolegliwości związanych z menopauzą należą uderzenia gorąca, zlewne poty, dolegliwości układu płciowego czy osteoporoza. Rzadko mówi się o zaburzeniach głosu, choć przyznaje się do nich 33% badanych kobiet, a nawet 77% pań zauważyło zmianę głosu po okresie menopauzy.

REKLAMA

Jaki związek może mieć barwa głosu z przekwitaniem? Kluczową rolę odgrywają tu hormony: estrogeny, progesteron i androgeny. Od momentu dojrzewania głos kobiety zmienia się systematycznie w cyklu miesięcznym. Zjawisko to nosi nazwę dysfonii miesiączkowej – wpływ hormonów powoduje m.in. obniżenie się barwy głosu. Dysfonia pojawia się także w czasie ciąży. Ok. 20% kobiet cierpi z powodu zmian obrzękowych krtani, obniżenia tonu i męczliwość głosu.

Głos dojrzałej kobiety

W trakcie menopauzy również dochodzi do wielu zmian w obrębie narządu głosu. Do najczęstszych objawów dysfonii menopauzalnej należą: męczliwość i niestabilność głosu, zmiana barwy (np. obniżenie głosu, szorstkość, brak wysokich tonów, ograniczenie skali), a także zmniejszenie siły głosu.

Zmiany w narządzie mowy mogą być przyczyną chrypki, kaszlu, uczucia suchości i ściskania lub bólu w gardle. W okresie pomenopauzalnym dolegliwości dysfonii zazwyczaj się nasilają. W starszym wieku dochodzi do zmniejszenia produkcji śliny w jamie ustnej, pojawiają się także problemy z czynnością kubków smakowych oraz z wypadaniem zębów. Czynniki te również w dużym stopniu wpływają na problemy z głosem.

M. Witczak

10 KOMENTARZE

  1. Nie podoba mi się ten problem,bo to znaczy,że będę musiała wkładać więcej wysiłku w dbałość o głos i gardło.I tak często odczuwam dyskomfort,bo przy pracy niestety głos się męczy,gardło zaciska i chrypnę,a jak do tego jeszcze dojdą dodatkowe dolegliwości,to co pozostanie?Odwiesić gardło na kołek?Tym bardziej,że moja praca,to nie śpiewanie pod prysznicem czy przy odcedzaniu kartofli…

  2. Przyłączam się do Agi i Mej – menopauzo daj żyć !
    Czy wszystkie bolączki świata zwalają się na głowę w tym okresie?
    Jak żyć, jak żyć ? chciałoby się zapytać 🙂
    Nic dziwnego, że niktóre kobiety po prostu tego nie wytrzymują i maja kłopoty z psychiką 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ