gęste włosy

Wypadanie włosów może mieć różne podłoża. Zazwyczaj przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, a także dieta zbyt uboga w składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wiedzieć, że biotyna i inne witaminy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Co możesz zrobić, kiedy masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów?

Co leży u podłoża tej przypadłości?

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Choroba dotykająca wiele kobiet w różnym wieku. Wahania hormonalne nie sprzyjają idealnej kondycji włosów. Powoduje to także niedobór cynku oraz żelaza. Swój udział w tym zjawisku ma ponadto stres i brak wypoczynku.

Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o wyeliminowanie tych czynników. Zatroszcz się o unormowanie poziomu TSH, FT4 i FT3. Wysypiaj się i postaraj o chwile relaksu po pracy. Wybierz się na spacer albo umów z przyjaciółmi. Zmień dietę, zwracaj uwagę na odpowiednią kaloryczność posiłków.

Zrób też podstawowe badania, postaraj się wyeliminować choroby, które zazwyczaj są odpowiedzialne za ten stan. Warto wykonać morfologię, a oprócz tego sprawdzić poziom ferrytyny, prolaktyny, czy testosteronu. Jeżeli wykluczysz problemy zdrowotne, pozostaje ci uzupełnienie poziomu biotyny w twoim organizmie.

Witamina, która daje życie

Słowo biotyna wywodzi się od greckiego „bios” – życie i nie jest to przypadkowa zbieżność.  Ponieważ w rzeczywistości witamina ta odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, bierze udział w przetwarzaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.

Jej niedobór jest łatwo zauważalny, przejawia się on chociażby w zmianach skórnych zlokalizowanych wokół oczu, ust i nosa. Wszelkie wysypki, stany zapalne skóry, czy wypadanie włosów również mogą stanowić symptom tej przypadłości. Podobnie jak nadmierna łamliwość paznokci.

Można powiedzieć, że biotyna jest odpowiedzialna za kondycję naszej urody. A to dlatego, ponieważ wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci, poprawiając ich stan.

Jedną z metod uzupełniania poziomu biotyny, nazywanej również witaminą H i witaminą B7 jest zdecydowanie się na włączenie do swojej diety określonych produktów. Są to orzechy włoskie i ziemne, żółtka jaj, migdały, mąka pełnoziarnista, szpinak, a także marchew i pomidory.

Biotyna w tabletce

Metodą, będącą wsparciem w walce z problemem niedoboru biotyny będzie lek z biotyną, np. Biotebal tabletki, który zawiera 5 mg biotyny – i jest to najwyższa zawartość tego składnika, jaka jest w lekach.  Produkt ten jest wskazany w niedoborze tej witaminy, który objawia się zaburzeniem wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwością. Warto więc zadbać o odpowiedni poziom B7 w organizmie.