Dieta Pij na zdrowie!

Woda, woda, woda!!!

woda-woda-woda

Dlaczego woda jest tematem tak wielu artykułów dotyczących zdrowia i odchudzania, skoro nie jest składnikiem odżywczym i nie dostarcza energii? Co oznacza powtarzany ciągle frazes, że bez niej nie byłoby życia?

Bez wody nie ma życia

Co takiego ma w sobie woda, że nasi przodkowie czcili ją, przypisywali jej magiczne właściwości, a nawet uważali jej źródła za miejsca święte? Otóż woda jest nośnikiem informacji, umożliwiającym transmisję energii życiowej w wymianie między komórkami. Wysokiej jakości woda, dostarczona w odpowiedniej ilości zapewni harmonijny obieg energii w Twoim organizmie, a to jest właśnie gwarancją zdrowia.

Gdy przychodzimy na świat nasz organizm składa się w 95% z wody. Wraz z upływem lat tracimy ją; człowiek dorosły ma jej 75%, a starzejący się w granicach 55- 65%. Prosta matematyka udowadnia nam, że woda jest głównym składnikiem każdej komórki naszego ciała i zapewnia jej życie, energię i młodość. Jakie więc funkcję pełni ten magiczny płyn w naszym organizmie?

Jedną z istotniejszych jest z całą pewnością transport pożywienia i tlenu do komórek oraz odbieranie substancji toksycznych. Oczyszczanie organizmu z produktów przemian metabolicznych, może odbywać się przy pomocy nerek, płuc, przewodu pokarmowego, a także skóry. Jednym z dotkliwszych problemów, który zaczyna nam doskwierać wraz z wiekiem i nasila się po przejściu menopauzy jest spowolniona przemiana materii i częste zaparcia. Zamiast drogich tabletek czy wymyślnych diet, z pomocą może nam przyjść łatwo dostępna woda.

Ile wody pijesz?

Przeanalizuj swoją codzienną dietę pod kątem wypitej ilości i rodzaju płynów. Czy nie jest ona uboga w wodę w czystej postaci? Jeżeli tak spróbuj zwiększyć ilość wody mineralnej do 1,5 litra dziennie, obok wypijanej kawy i herbaty. Nie przerażaj się od razu podaną przez nas ilością- to tylko 6 szklanek wody w ciągu 14-16 godzin Twojej aktywności. Wprowadź zmiany stopniowo, zaczynając od 1-2 szklanek wody po przebudzeniu- możesz ją lekko ogrzać lub dodać do niej soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Minimum 20 minut przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody- osiągniesz w ten sposób dodatkową korzyść wypełnienia żołądka, co gwarantuje, że zjesz mniej niż normalnie i zadbasz o szczuplejszą sylwetkę.

Wypicie 1,5 litra wody w ciągu dnia nie jest trudne, szczególnie gdy masz zawsze butelkę
wody mineralnej pod ręką, czyli w swojej „damskiej torebce”. Jeżeli uprawiasz aktywność fizyczną (do której cały portal menopauza.pl Cię zachęca) ilość płynów z całą pewnością naturalnie się zwiększy. Wykorzystaj więc wodę jako sprzymierzeńca w usprawnieniu przemiany materii i zapobieganiu kłopotom żołądkowym, a poczujesz się lżejsza i zdrowsza.

Drugą istotną rolą wody, mającą szczególnie ważne znaczenie dla nas kobiet dojrzałych będzie rozrzedzanie krwi, które obniża ryzyko powstawania zakrzepów, dzięki czemu możemy uniknąć zawałów serca. Badania prowadzone na liczbie 20 tys. kobiet pijących 5 szklanek wody mineralnej dziennie, w porównaniu do ich koleżanek pijących tylko mleko, kawę i herbatę, pokazały, że grupa pierwszych zmniejszyła ryzyko śmiertelnego zawału aż o 40%. Zanim pomyślisz o kolejnej filiżance herbaty przypomnij sobie te statystyki i sięgnij po butelkę niegazowanej wody mineralnej.

Anna J

Komentarze (12)

pati25

8 lat temu

Woda wpływa nie tylko na stan naszej skóry.Powinniśmy pić jej dużo.Ja piję tylko wodę mineralną niegazowaną.Bezsmakową,

marrikka

9 lat temu

Niestety ja piję za dużo wody:( Za równo zielonej herbaty, jak i wody mineralnej gazowanej, oczywiście bezsmakowej, żadnej chemii. Rzadko Pepsi Light, czasem jakieś piwo niepasteryzowane, ale tylko polskie.

karoligrz

9 lat temu

Ja uwielbiam pić wodę. I wypijam jej w ciągu dnia ok 1.5 l Ale musi to być woda smakowa. Jakoś ta zwykła mi nie podchodzi i nie smakuje.

Jagoda

9 lat temu

A ja polecam wodę z cytryną z rana – świetnie orzeźwia i „oczyszcza organizm”. Staram sie pić wody jak najwięcej, różnie to wygląda, bo nie lubie pić podczas posiłku, ale skoro picie wody może być profilaktyką zawałów serca, to od dzisiaj będę się bardziej pilnować!

nadii1919

9 lat temu

Ja dziennie pije gdzies ćwierć litra…ale nie mineralną, tylko przegotowaną…

Nadrabiam pijąc czerwoną , bądź zieloną herbatę , nieraz do 7 kubków… poprostu uwielbiam

Podobno picie herbaty nie zastąpi picia samej wody…gdzies wyczytałam, że dobrze na organizam działa
woda , która ma w swej zawartości malo sodu…a nie wiele jest w sprzedazy takich wód…

jkokosza

9 lat temu

Coraz częściej mówi się o potrzebie picia wody, która jest naszym eliksirem życia. Ma ona wiele dobrego a przede wszystkim oczyścić nasz organizm z toksyn, które są tak niebezpieczne dla naszego organizmu. Im więcej wypijemy wody tym lepiej. Dawniej piłam wodę prosto ze studni, bardzo mi smakowała, ale jakoś nie przywiązywało się wagi do tego ile się pije. Czym człowiek starszy tym bardziej dobiera sobie to do serca. Mimo usilnych starań jakoś nie mogę przekroczyć 2 l wody dziennie a co dopiero wypić 3 l. a wtedy efekty byłyby lepsze. Muszę jeszcze spróbować z tą cytryna, może akurat się uda. Podziwiam Anagatę jak Ona to robi?

topik4433

9 lat temu

Ja tak jak justi nie wyobrażam sobie początku dnia bez szklanki wody lub nawet dwóch i dopiero po ok.30min jem śniadanie. Popijam ja cały dzień no i koniecznie muszę ją mieć w nocy na stoliku przy łóżku. Po prostu się z nią nie rozstaję:) i tak cały rok.

danatwa

9 lat temu

Konieczne jest picie duże ilości wody – najlepiej niegazowanej. Nauczyłam tego też moje dzieciaki , które nie mają problemu z piciem czystej wody 🙂

Zielarka

9 lat temu

Woda jest rzeczywiście bardzo ważna dla naszego zdrowia, ja nawyk ciągłego picia wody odziedziczyłam po ojcu, który pamiętam delektował się litrami wody z kranu, takie to były czasy – o wodzie butelkowanej nikt wtedy nie słyszał. Moją ulubioną wodą jest „Muszyna” i tu ważne posiada – 2507 mg/l składników mineralnych, bogata w magnez i wapń.

Annagata

9 lat temu

W ciągu dnia wypijam dwa litry niegazowanej wody.Wcale nie jest to takie trudne,ponieważ zawsze mam przy sobie butelkę,nawet nie zakręcam jej,żeby w każdej chwili móc się napić.Dodatkowo do wody dodaję sok z jednej cytryny,doskonale oczyszcza organizm!!!

hallina

9 lat temu

Latem to nie jest trudne- w zimie jednak mam problem,aby aż tyle wody wypic.Wtedy zdecydowanie bardziej smakuje mi herbata-zarówno czarna jak i zielona

justi

9 lat temu

ja zaczynam i kończę dzień szklanką wody – żeby uzupełnić braki wody z godzin nocnych – wtedy też przecież oddychamy i pocimy się, a najczęściej w tym czasie nic nie pijemy

Zostaw komentarz