wlasciwosci-prozdrowotne-owocow-lesnych

Na straganach od pewnego czasu można znaleźć owoce leśne. Jako pierwsze pojawiły się wczesne maliny, poziomki i jagody, powoli rozpoczyna się również sezon na borówki. To nie lada gratka nie tylko dla wegetarian, ale również dla każdego, kto pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem.

Właściwości prozdrowotne owoców leśnych

Owoce leśne, które zachwycają nas wspaniałym smakiem i zapachem, nie tylko dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, ale też substancji o działaniu profilaktycznym. Jednym z takich związków są antyoksydanty, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Te wysoce reaktywne cząstki przyłączają się do biomolekuł takich jak białka, kwasy nukleinowe czy cukry, przyczyniając się do ich uszkodzenia. W praktyce wolne rodniki stanowią jeden z czynników sprzyjających zachorowaniu na nowotwory. Z punktu widzenia profilaktyki owoce bogate w antyoksydanty takie jak borówki, jagody czy maliny powinny stanowić podstawowy element naszej codziennej diety.

Maliny bogate źródło antyoksydantów i minerałów

Maliny – już sam kolor i zapach tych owoców pobudza kubki smakowe. Lato to doskonała pora, aby sprawić sobie drobną przyjemność i codziennie spożywać porcję tych smakowitych owoców. Wbrew pozorom nie są one tak tuczące, jak mogłoby się wydawać. Dietetycy polecają maliny osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, więc możesz jeść je bez obaw o swoją figurę. Te aromatyczne owoce korzystnie wpływają na serce i układ krążenia, ponieważ dostarczają organizmowi potasu. Jedząc maliny, nie musimy również obawiać się bolesnych skurczy, ponieważ stanowią one bogate źródło magnezu i wapnia, które odgrywa kluczową rolę w pracy mięśni. Tych sezonowych owoców nie może również zabraknąć w diecie osób zmagających się z anemią, ponieważ dostarczają one żelaza.

W przypadku malin mamy też do czynienia z bogactwem flawonoidów takich jak kwercetyna i kemferol, które chronią komórki wątroby, serca i mózgu. Jednocześnie wykazują działanie antynowotworowe, ponieważ zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Nasze babcie często podawały nam w okresie zimowym herbatę z sokiem malin. To rozwiązanie ma uzasadnienie naukowe. Wykazano, iż w malinach oprócz cennych składników odżywczych i antyoksydantów, znajduje się również kwas salicylowy, czyli składnik aktywny popularnej aspiryny. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, jednocześnie pozwala zbić gorączkę, co odgrywa kluczową rolę przy przeziębieniach i grypie.

Jeżyny uchronią cię przed nowotworem

Kształt i faktura jeżyn sprawia, iż te owoce są bardzo podobne do malin. Różni je jedynie kolor, zapach i smak. Jeżyny w odróżnieniu od malin są bardziej kwaskowate w smaku. Mimo to warto korzystać z okazji, jaką daje nam lato i często wzbogacać o nie drugie śniadanie. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, powinnaś regularnie jeść jeżyny. Stanowią one bogate źródło silnych antyoksydantów, które chronią organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Te smaczne owoce leśne chronią również serce i zmniejszają ryzyko zawału.

Marlena