witaminy-dojrzalego-mezczyzny

Odżywianie jest kluczowym elementem do zachowania dobrego zdrowia, witalności i atrakcyjnego wyglądu. Nie trzeba ogromnych poświeceń, aby odżywiać się w zdrowy i odpowiednio zbilansowany sposób. Niezbędnym składnikiem pokarmów, który zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie są witaminy. Organizm ludzki nie jest w stanie sam wytwarzać witamin (oprócz witaminy D, która wydziela się pod wpływem słońca), a najlepszym ich źródłem są owoce i warzywa w różnej postaci. Poniżej przyjrzymy się kilku witaminom istotnym z punktu widzenia dorosłego mężczyzny.

Witamina C, inaczej zwana kwasem askorbinowym. Jej źródłem są głównie warzywa kapustne, takie jak kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, zioła – natka pietruszki, koperek czy rzeżucha, owoce cytrusowe oraz cebula i czosnek. Jak widać bogactwo dostępności witaminy C czyni z niej produkt łatwo dostępny, tym lepiej ponieważ zapotrzebowanie na nią u mężczyzn w dojrzałym wieku jest dość duże i wynosi około 75 do 100 miligramów. Ważne jest aby pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, jak światło, temperaturę i powietrze, dlatego też wszystkie produkty, które ją zawierają należy spożywać świeże, zaraz po przygotowaniu.

W zimie, gdy nie mamy łatwego dostępu do świeżych warzyw (nie wspominając o pomidorach z Hiszpanii czy czosnku z Chin), dobry wyjściem jest zasadzenie ziół w doniczce na oknie, które urozmaicą nasze posiłki oraz będą dobry źródłem witamin. Jeszcze tylko wspomnę, że niedobór witaminy C objawia się zmęczeniem oraz obniżoną odpornością.

Witaminy z grupy B są ważnym elementem w żywieniu mężczyzn, ponieważ uczestniczą w procesie metabolizmu, odpowiadając za prawidłowe przyswajanie białek, węglowodanów i tłuszczy. Poza tym wzmacniają nerwy, mięśnie, układ naczyniowo – sercowy oraz polepszają stan skóry, włosów i paznokci. Niedobór tych witamin może się przyczynić do wystąpienia kłopotów z układem nerwowym lub osłabić pracę serca. W warzywach witaminy z grupy B można znaleźć w pomidorach, kruchej sałacie czy w ogórkach, poza tym występują one w kaszy jęczmiennej i gryczanej, podrobach, mięsie, orzechach, ciemnym chlebie, grochu i fasoli. Zwiększone zapotrzebowanie występuje u osób pijących dużo kawy, czarnej herbaty, alkoholu, palących papierosy oraz lubiących słodycze.

Borys