wirusowe-zapalenie-watroby-wzw

Popularnie nazywa się tą chorobę żółtaczką, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że „żółtaczka” jest tylko zewnętrznym objawem uszkodzenia wątroby. Jako pierwszy jej epidemię opisał już Hipokrates.

 

  • Typy wirusów B, C i D – przenoszą się drogą parenteralną, drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego

Wirus zapalenia wątroby typu B, zwany inaczej HBV stanowi o wiele większe zagrożenie dla zdrowia. Po zakażeniu okres wylęgania trwa około trzech miesięcy. Po tym czasie pojawiają się objawy podobne do tych jakie występują przy zakażeniu HAV. Następnie rozwija się żółtaczka, która u 9 na 10 osób po pewnym czasie ustępuje. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się przewlekłego zapalenia, które w efekcie może powodować bardzo niebezpieczne skutki – marskość wątroby, czy pierwotnego raka wątroby.

Trzeci typ WZW jest wywoływany przez wirusa zapalenia wątroby typu C – HCV. Przebieg zakażenia jest bardzo podobny do przebiegu WZW B. W przypadku HCV okres, w którym wirus znajdujący się w organizmie pozostaje w utajeniu trwa kilka lat, a ryzyko wystąpienia powikłań takich jak przewlekłe zapalenie wątroby i pierwotny rak wątroby jest większe niż w przypadku WZW B.

Zuzanna Górka