tradycje

W Polsce nie brakuje wigilijnych tradycji. Święta Bożego Narodzenia są obchodzone u nas bardzo wyjątkowo. Być może nie wszystkie wigilijne tradycje są nam znane, dlatego dziś postanowiliśmy je odrobinę przybliżyć.

Święta Bożego Narodzenia i ich tradycje

Każde święta są związane z pewnymi obrzędami i tradycjami. Nie inaczej jest w przypadku Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, którego nastrój udziela się wszystkim wokół. Według polskiej tradycji znane są obrzędy i zachowania, które podkreślają istotę Świąt. Niektóre z nich są zapomniane, inne zaś kultywowane do dziś. Najwięcej symbolicznego wyrazu ma Wigilia, czyli dzień 24 grudnia, kiedy zasiadamy do wspólnego stołu.

12 potraw wigilijnych

Na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 wigilijnych potraw. Liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ oznacza liczbę Apostołów oraz miesięcy w roku. Spożycie każdej z nich ma zapewnić pomyślność i dostatek w następnym roku, dlatego w ten szczególny wieczór warto skosztować każdego z przygotowanych dań.

Pierwsza gwiazdka

Zgodnie z tradycją, do stołu zasiadano po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. To symbol gwiazdy betlejemskiej, która miała wskazywać drogę do domu, oraz zwiastowała Boże Narodzenie. Dziś szczególnie dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki, która jest także jako ozdoba, wieszana na czubek choinki.

Dodatkowe nakrycie

W polskiej tradycji zostawia się dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole. Takie miejsce przygotowuje się dla zbłąkanego wędrowcy, który z godnie ze zwyczajem, zapukawszy do drzwi, powinien zostać wpuszczony i ugoszczony. Dodatkowy talerz to także symbol naszych bliskich, którzy odeszli.

Dzielenie się opłatkiem

Zanim wszyscy zasiądą do wspólnego stołu, następuje dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Taka tradycja jest kultywowana tylko w naszym kraju. Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych, świątecznych zwyczajów. Łamanie się opłatkiem ma przypominać nie tylko o zgodzie i pokoju ale także o miłości Boga.

Sianko pod obrusem

Sianko pod obrusem zastąpiło staropolską wiązkę siana, którą umieszczano pod stołem. Ta tradycja związana jest z plonami i obfitością. Ma zapewnić dobre zbiory na przyszły rok i to, aby nic nam w nim nie brakowało.

Gość w postaci mężczyzny

Pojawienie się w wigilię mężczyzny, jako pierwszej osoby, która właśnie 24 grudnia zapuka do naszych drzwi przynosi szczęście i pomyślność.

Łuski z karpia

Podczas przygotowania karpia zostawiano łuski. Ten mały element, schowany do portfela miał sprawić, że nigdy nie będzie brakowało nam pieniędzy. Warto więc zostawić choć jedną łuskę, zapewniającą bogactwo.

Pasterka

wigilia

Pasterka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej uroczystych mszy świętych. Zwykle jest odprawiana o północy, w noc Bożego Narodzenia. To wyjątkowe nabożeństwo często jest odprawiane także w towarzystwie żywej szopki.

Katarzyna Antos