wieniec adwentowy

Zbliżający się Adwent jest pełen szczególnych symboli, które mają głębokie znaczenie. Nie wszyscy wiemy, co tak na prawdę oznaczają elementy, które na czas oczekiwania pojawiają się w świątyniach i domach. Wieniec adwentowy to najbardziej charakterystyczny dla tego czasu symbol. Co takiego oznacza, o czym nam przypomina?

Adwent

Adwent jest czasem przygotowania i oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Obejmuje cztery tygodnie, przypadające na okres przed Bożym Narodzeniem. Jego początek zwykle zbiega się z rozpoczęciem nowego Roku Liturgicznego w Kościele katolickim. Dawniej, Adwent był okresem postu, co współcześnie uległo zmianie. Obecnie, w czasie Adwentu, post obowiązuje tylko w piątki. Ten szczególny czas poświęcamy na przygotowanie naszych serc, na święta Bożego Narodzenia. W kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa, czyli roraty. Czas ten jest pełen symboli, które warto poznać, by bliżej zrozumieć przesłanie tego wyjątkowego okresu.

Wieniec adwentowy w świetle historycznym

Z ideą wieńca adwentowego związana jest ciekawa historia, sięgająca XIX wieku. Pastor pochodzący z Hamburga zaczął zajmować się sierotami, które otoczył szczególną troską. W okresie Adwentu, postanowił wprowadzić wyjątkowy nastrój do świetlicy, w której spotykano się także na modlitwie. W tym celu wykonał wieniec, na którym umieścił 24 świeczki, symbolizujące kolejne dni Adwentu. Każdego dnia gromadzono się wokół wieńca, na wspólnych śpiewach i modlitwie. Wraz z mijającym czasem, coraz więcej świec płonęło na okręgu, zwiastując Boże Narodzenie. Pomysł zaczął migrować do innych miast, a sama forma wieńca uległa nieco zmianie. Zamiast kilkudziesięciu świeczek pojawiły się cztery – oznaczające cztery niedziele Adwentu. I tak rozpowszechniono zwyczaj przygotowywania wieńca adwentowego, który w Niemczech nosi nazwę Adventkranz. Tradycja na dobre wpisała się nie tylko w niemieckiej kulturze ale wśród wiernych na całym świecie. W Polsce jest ona stosunkowo młoda, ponieważ zwyczaj przywędrował do nas dopiero w 1925 roku. Swoje polskie źródło ma we Wrocławiu.

Współczesny wieniec adwentowy

Tradycyjny wieniec wykonywano z gałązek iglastych, ze świerku, jodły czy sosny. Obecnie używa się także liści laurowych czy mahonii. Obowiązkowym elementem wieńca są cztery świecie, symbolizujące kolejne niedziele Adwentu. Według tradycji, trzy pierwsze były koloru fioletowego, a ostatnia różowego, co odpowiadało szatom kapłana, sprawującego msze. Dziś świece, które obserwujemy w kościołach mają różne barwy. Często są białe czy czerwone. Wieniec adwentowy może być ozdobiony szyszkami, orzechami, wstążkami czy innymi elementami dekoracyjnymi. W kwiaciarniach znajdziemy bogato zdobione wieńce adwentowe.

Symbolika wieńca adwentowego

AdwentKażdy element wieńca ma swoją wyjątkową symbolikę. Świece w nim umieszczane, oznaczają kolejne niedziele Adwentu i tak też są zapalane. O krok od świąt, płoną wszystkie cztery świece, zwiastujące narodziny Boga. W pierwszą niedzielę Adwentu, świeca mówi nam o przebaczeniu grzechu pierworodnego. Druga symbolizuję wiarę w patriarchów Narodu Wybranego a trzecia, radość króla Dawida. Ostatnia ze świec zapowiada przyjście Jezusa, głoszone przez proroków, a wraz z nim nadejście pokoju i sprawiedliwości. Sam kolisty kształt wieńca to symbol wieczności i braku początku oraz końca, co bezpośrednio odnosi się do Boga. Zielone gałązki to życie wieczne, dane przez Boga, a płomień świec jest światłością życia. Wieniec to również symbol rodziny, która czeka na ponowne przyjście Chrystusa na świat.

Katarzyna Antos