Menopauza Przed menopauzą
Wiek menopauzy, wiek kobiecości

Menopauza – to słowo czasami budzi lęk. Boimy się zmian, które wystąpią w naszym organizmie, nagłych wahań nastroju, nieprzyjemnych uderzeń gorąca czy po prostu złego samopoczucia. Zupełnie niepotrzebnie. Przekwitanie jest nieuniknione i wpisane w życiorys każdej kobiety. Nie jesteśmy na nie skazane. Ono jest nam podarowane po to, aby na nowo odkryć i docenić swoją kobiecość.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że kobieta, która urodziła dzieci i je wychowała, spełniła już swoje obowiązki. Postrzegano, że jej rola w sferze społecznej się skończyła. Z związku z tym nie znano nawet takich terminów jak menopauza czy klimakterium. Dopiero wiek XX przyniósł prawdziwe wyzwolenie. Odkryto, że kobieta 50- czy 60-letnia może czuć się atrakcyjna, spełniona, usatysfakcjonowana i w pełni zadowolona ze swojego życia.
Do menopauzy, czyli zaniku miesiączkowania, dochodzi wskutek spadku stężenia hormonów żeńskich w organizmie, zazwyczaj w wieku 45-50 lat. Jak wynika z badań średni wiek menopauzy naturalnej u Polek wynosi 51-52 lata. Tymczasem w dzisiejszych czasach przeciętna długość życia kobiet wynosi 80 lat.
“6 milionów polskich kobiet jest obecnie w okresie przekwitania. Prawie połowa życia i kilkanaście lat aktywności zawodowej współczesnej kobiety przypada na okres pomenopauzalny, czyli po 50-tym roku życia” – zaznacza prof. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie.
Pomimo tego że znacznie zmienia się nasza fizyczność, to zmiany w sferze psychicznej mogą być dla nas najbardziej uciążliwe. Są to: zmiany nastrojów, brak kontroli nad emocjami, niepokój wewnętrzny, a co za tym idzie zaburzenia snu, trudność w skupieniu uwagi, pobudzenie ruchowe i słowotok. Badania wykazują, że 90% kobiet przyznawało, że cierpi na łagodną depresję.
Zuzanna Górka
Menopauza – to słowo czasami budzi lęk. Boimy się zmian, które wystąpią w naszym organizmie, nagłych wahań nastroju, nieprzyjemnych uderzeń gorąca czy po prostu złego samopoczucia. Zupełnie niepotrzebnie. Przekwitanie jest nieuniknione i wpisane w życiorys każdej kobiety. Nie jesteśmy na nie skazane. Ono jest nam podarowane po to, aby na nowo odkryć i docenić swoją kobiecość.
Jak się przygotować do menopauzy?
O wprowadzeniu nawyków zdrowego stylu życia warto pomyśleć już dużo wcześniej, aby złagodzić nieprzyjemne objawy klimakterium w przyszłości.
Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, rzucenie palenia tytoniu, odstawienie cukrów prostych, spożywanie warzyw i owoców w dużych ilościach (najlepiej 5 razy dziennie) oraz aktywność fizyczna w każdej postaci.
Często zapominamy o dobrej kondycji psychofizycznej, tymczasem stres oraz używki także mają bardzo duży wpływ na dobre przygotowanie się do okresu menopauzy.
Wprawdzie zdecydowana większość (ponad 90%) kobiet w wieku od 18 do 60 lat na pytanie o klimakterium deklaruje, że „to normalna rzecz, trzeba to przeżyć i już”. Nie oznacza to jednak, że ten okres w życiu kobiety został przez nie same zracjonalizowany i w pełni zaakceptowany. Niepokój i obawy narastają wraz ze zbliżaniem się tego momentu oraz koniecznością zmierzenia się z nim osobiście: aż 58% kobiet w wieku 41-50 lat myśli o nim z niepokojem. ( Na podstawie wyników badań społecznych przeprowadzonych na zlecenie firmy Janssen-Cilag, na potrzeby kampanii „Pozostań Sobą! ”)
Drogie Panie, dobre przygotowanie i pozytywne nastawienie to podstawa, aby w pełni świadomie oraz szczęśliwie przeżywać okres menopauzy. Pozwólmy sobie cieszyć się naszym wiekiem, korzystając z życia pełnymi garściami. Dojrzała kobieta jest piękna.
Zuzanna Górka
« Lipa – staropolska uzdrowicielka
Mindi
8 lat temu
Jestem w trakcie tych zmian w moim organiźmie. Wydaje mi sie, że znoszę to jak na razie całkiem dobrze. Ale jestem w kontakcie z moją ginekolożką, ona znajduje sposoby na gorsze chwile. Na codzień radzę sobie ale gdy jesteśmy w większym gronie to męczą mnie niespodziewane uderzenia gorąca, poty.
pati25
12 lat temu
Ten okres może być dla nas tak samo piękny i radosny jak wcześniejsze,młodzieńcze lata.Nie dopuśćmy aby stał się dla nas jakąś tragedią,dramatem.Fakt,meno jest związane z pewnymi objawami,zmianami w wyglądzie skóry.Pojawiają się zmarszczki.Ale to naturalny okres w życiu
basia4ab
12 lat temu
Bardzo dobrze napisany artykuł. Menopauza to kolejny etap w naszym życiu.Jesteśmy starsze,dojrzalsze,bogate w doświadczenia życiowe i to jest normalne dla każdej kobiety.Menopauza to nie tragedia, tylko piękny okres w życiu każdej z Nas.Okres menozpauzy minie jak każdy inny okres w życiu każdej z Nas.Jak go przeżyjemy to tylko od nas zależy.Czy będziemy pogodne,szczęśliwe,pełne wigoru?,czy też dokuczliwe,ciągle zadąsane i naprzykrzające się otoczeniu? Musimy sobie każda z kobiet na te pytania odpowiedzieć i dobrze się zastanowić nim sobie na nie odpowiemy. Żyjmy każdą chwilą ,cieszmy się każdą chwilą w życiu, czy ma nazwę menopauza czy też inną.Basia
drobina
12 lat temu
Pewnie, że prędzej czy poźniej, menopauza nas dopadnie, ale nie róbmy z tego tragedii, nie obchodźmy się z nią jak z jajkiem.
Jak śpiewa Irena Jarocka „Jeszcze wszystko przed nami”:
…Jeszcze przed nami tyle
Niedokonanych dni,
Jeszcze przed nami cień czekających nocy…
W prostocie naszych marzeń,
W drodze przez zwykle sny
Cóż może nam zaszkodzić, co zaskoczyć?
Dopóki mamy, co mamy,
Dopóki nas samych
Pośpieszny nie ima się czas
Jesteśmy w swej miłości wciąż niepokonani…
pati25
12 lat temu
Pani Zuzanna napisała świetny artykuł.Temat dotyczy każdej kobiety.Każda z nas prędzej czy później wejdzie w okres menopauzy.Nie zapominajmy,że jest to naturalny etap w naszym życiu,który wiąże się z pewnymi objawami.Jednak to jak będziemy przechodzić ten etap zależy od nas,od naszego organizmu