zapalenie nerwu wzrokowego
grafika dostarczona przez partnera

Zachowanie prawidłowej ostrości widzenia jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania aparatu wzroku. Faktem jest, że wraz z wiekiem i w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu ostrość widzenia będzie się stopniowo pogarszać. Jeśli jednak problem ten pojawił się nagle, a dodatkowo towarzyszą mu bóle głowy, może być on oznaką poważnej choroby. Czym więc jest i jak objawia się zapalenie nerwu wzrokowego?

Zapalenie nerwu wzrokowego – co to za schorzenie?

Zapalenie nerwu wzrokowego profesjonalnie określane jest mianem neuropatii demielinizacyjnej. Obejmuje ono stan zapalny II nerwu twarzoczaszki, który spełnia kluczową rolę w kontekście poprawnego widzenia. Odpowiada on bowiem za przesyłanie obrazów do mózgu, wraz z uwzględnieniem ich ostrości oraz poprawności barw. Pojawiający się stan zapalny analogicznie zaburza podstawowe funkcje aparatu wzroku. Co ciekawe, na rozwój tej dolegliwości o wiele bardziej narażone są osoby borykające się ze stwardnieniem rozsianym. Jednocześnie zapalenie nerwu wzrokowego może dotknąć także osoby bez większych problemów zdrowotnych.

Zapalenie nerwu wzrokowego – rodzaje

Okazuje się, że zapalenie nerwu wzrokowego to dolegliwość, która dzieli się na dwa rodzaje. Podział uwzględnia przede wszystkim przebieg schorzenia, a także odcinek nerwu, który został objęty stanem zapalnym. Wobec tego, można wyróżnić:

  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – to jedna z bardziej niebezpiecznych postaci schorzenia, która obejmuje głównie dalsze odcinki nerwu. Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego daje dość wyraźne objawy i jest diagnozowane z o wiele większą częstotliwością w przypadku osób chorych na stwardnienie rozsiane.
  • wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – analogicznie, jest to łagodniejsza postać choroby, w której stan zapalny pojawia się na przednim odcinku nerwu. Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego dość często pojawia się u osób zdrowych – dzieci i dorosłych. Co ciekawe, dolegliwość ta może ustąpić samoistnie.

W obu przypadkach jednak wskazana jest konsultacja ze specjalistą, by nie doprowadzić do konsekwencji w postaci groźnych powikłań.

Zapalenie nerwu wzrokowego – jak się objawia?

Rozpoznanie schorzenia, jakim jest zapalenie nerwu wzrokowego nie jest najłatwiejsze – szczególnie w początkowych stadiach. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest pogorszenie się ostrości widzenia w jednym oku. W zależności od rodzaju zapalenia nerwu wzrokowego, może pojawić się również problem z rozpoznawaniem i widzeniem barw, a także bóle głowy czy gałki ocznej. Warto więc pamiętać, że w momencie kiedy pojawiają się sygnały ze strony naszego aparatu wzroku, nie powinny być one bagatelizowane. Po zauważeniu u siebie wymienionych objawów, warto udać się do okulisty, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednią terapię.