Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Jak poprawnie ćwiczyć kręgosłup?

20.12.2012

Komentarzy: 5

Jak poprawnie ćwiczyć kręgosłup?
Nasz kręgosłup szczególnie narażony jest na urazy, przeciążenia. Od jego sprawności zależy praktycznie całe nasze funkcjonowanie, dlatego warto ćwiczyć, by go wzmocnić. Jak ćwiczyć, by nie spowodować niepotrzebnego bólu kręgosłupa?

W żadnym wypadku nie może wystąpić tak zwana peryferalizacja bólu, czyli zjawisko odwrotne do centralizacji. Mówi się o niej, gdy odczuwany w okolicy kręgosłupa ból nasila się, a ból promieniujący do kończyny przemieszcza się coraz dalej w kierunku końca kończyny, oddalając się przez to od kręgosłupa. Zjawisko to świadczy o pogarszaniu się stanu chorobowego.

Jeżeli wykonywane ćwiczenia powodują nowy, narastający czy promieniujący i utrzymujący się dłużej ból (czy po prostu dyskomfort), który nie pochodzi od przetrenowanych mięśni (ten mija po 1–2 dniach), należy zrobić 1–2-dniową przerwę i następnie spróbować kontynuować ćwiczenia ze zmniejszoną intensywnością, albo udać się do specjalisty w celu wyjaśnienia przyczyny bólu.

Każdy ruch powinno się wykonywać tylko do granicy bólu, jeśli taki w trakcie ćwiczenia się pojawi.

Nie wolno przekraczać tej granicy. Można też, jeśli konkretne ćwiczenie sprawia ból, chwilowo pominąć je i powrócić do niego za jakiś czas, gdy wykonaniu ćwiczenia ból nie będzie już towarzyszyć.

Każdy staw ma swój fizjologiczny (naturalny) zakres ruchu. Wymuszanie ćwiczeniami zwiększenia ruchomości w stawie poza ten zakres może przynieść więcej szkody niż pożytku, uszkadzając aparat więzadłowy torebki stawowej i czyniąc staw mniej stabilnym.

Joanna Pastuszka-Roczek i inni

Przeczytaj też:
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Na pewno przy chorym kręgosłupie nie można wykonywać niektórych ćwiczeń. Ja sama zapisałam się na gimnastyka pt."Zdrowy kręgosłup" i ćwiczę pod okiem instruktora .
  Dlatego myślę ,że sobie nie zaskodzę
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekamy artykuł. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przesadzić z ćwiczeniami.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dobór odpowiednich ćwiczeń jest bardzo ważny, najlepiej żeby pokazał je rehabilitant. Miałam takie ćwiczenia i ważne było to żeby była zmienność w ćwiczeniach aby utrzymać równowagę ogólną na każdą partię mięśni, podtrzymujących kręgosłup.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dużo cennych informacji.Osoby z bólem kręgosłupa mają problem z ćwiczeniami.Najlepszym rozwiązaniem byłby rehabilitant,który pokaże jak prawidłowo ćwiczyć kręgosłup
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Niezłym rozwiązaniem w walce z bólem kręgosłupa jest joga kręgosłupa. Jeśli schorzenia są poważniejsze, ćwiczenia należy wykonywać tylko pod okiem doświadczonego dyplomowanego nauczyciela jogi i rehabilitanta.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab