O badaniach Profilaktyka

USG domaciczne

usg-domaciczne

USG domaciczne (inaczej przezpochwowe lub transwaginalne), to powód stresu dla wielu kobiet. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Jak wygląda domaciczne badanie USG i kiedy się je stosuje?

Ultrasonograf w ginekologii

Przezpochwowe USG to podstawa diagnostyki ginekologicznej. Badanie powinno być obowiązkowe podczas każdej wizyty u ginekologa. Niestety, większość polskich przychodni nie jest zaopatrzona w tak specjalistyczny sprzęt, dlatego wymagane jest na nie skierowanie. Mało która kobieta na własną rękę domaga się skierowania na USG domaciczne bez wyraźnego polecenia lekarza, a tymczasem badanie to powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Niewiele z nas wie jak ważna dla naszego zdrowia jest regularna kontrola stanu narządów rodnych przez trójwymiarowe obrazowanie.

Po co robić USG przezpochwowe?

 

Jest to bardzo skuteczna metoda całościowego i bardzo dokładnego oglądu kobiecych narządów rodnych. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest uchwycenie wszystkich zmian, które pojawiają się w obrębie układu rozrodczego. Fale ultradźwiękowe pozwalają na pokazanie dokładnego obrazu trzonu i szyjki macicy oraz błony śluzowej (endometrium), pochwy i jajników. Uwidocznione zostaną ewentualne

torbiele, mięśniaki, stany nowotworowe, a nawet infekcje. Lekarz może ocenić budowę macicy i wykryć jej wady anatomiczne. Może też sprawdzić czy dochodzi do owulacji oraz zmierzyć grubość endometrium, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia kobiet przechodzących menopauzę.

M. Witczak

USG domaciczne (inaczej przezpochwowe lub transwaginalne), to powód stresu dla wielu kobiet. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Jak wygląda domaciczne badanie USG i kiedy się je stosuje?

Kiedy trzeba zrobić USG domaciczne?

Lekarz koniecznie powinien skierować pacjentkę na badanie USG przy:

  • niezdiagnozowanym bólu podbrzusza
  • zaburzeniach miesiączkowania, braku miesiączki i nieprawidłowym krwawieniu
  • diagnozowaniu wad anatomicznych narządów rodnych
  • diagnozowaniu zmian na jajnikach – torbieli, mięśniaków, zespołu policystycznych jajników
  • diagnozowaniu przyczyn niepłodności
  • nieprawidłowym przebiegu ciąży w pierwszych tygodniach – podejrzenie ciąży pozamacicznej, ryzyko poronienia, krwawienie z dróg rodnych

M. Witczak

USG domaciczne (inaczej przezpochwowe lub transwaginalne), to powód stresu dla wielu kobiet. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Jak wygląda domaciczne badanie USG i kiedy się je stosuje?

Jak wygląda badanie USG domaciczne?

USG wykonuje się przy użyciu aparatu ultrasonograficznego o odpowiedniej, podłużnej głowicy. Jej szerokość nie przekracza 1-2 cm, więc badanie nie jest bolesne, choć można odczuwać pewien dyskomfort. Na głowicę zakładana jest lateksowa osłona ze specjalnym żelem, aby uniknąć zakażeń oraz tarcia.

Następnie lekarz wprowadza głowicę do pochwy pacjentki, a na ekranie komputera uzyskuje obraz z badania – 3D lub 4D, w zależności od zastosowanej technologii. USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu (nawet podczas krwawienia), trzeba tylko pamiętać o opróżnieniu pęcherza. Badanie wykonuje się również u kobiet w ciąży. Wówczas ocenia się także budowę płodu oraz diagnozuje stan szyjki macicy. Jest to bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jedynie kobietom, które dotąd nie współżyły seksualnie, odradza się wykonywanie USG domacicznego. Istnieje wówczas ryzyko przerwania błony dziewiczej. Lekarze wolą w takim przypadku wykonać zwykłe USG przez powłoki brzuszne. Jednak badanie przezpochwowe jest o wiele bardziej precyzyjne i zalecane w obrazowaniu kobiecych narządów rodnych.

M. Witczak

Komentarze (5)

filodendron

11 lat temu

A czy miałyście już tzw.wodne usg.Pod ciśnieniem do macicy wlewają destylowaną wodę, żeby macica bardziej się otworzyła wewnętrznie. Wtedy dopiero widać maleńkie zmiany Ja miałam to robione w szpitalu, takie malutkie 2 milimetrowe polipki były widoczne.Bez użycia tej wody tych maleńkich zmian nie widać.

pati25

11 lat temu

O konieczności przeprowadzenia tego badania poowinna pamiętać każda kobieta podczas kontrolnej wizyty u ginekologa.Nie ma się czego obawiać i wstydzić.To badanie jest bardzo dokładne i pozwala wykryć niepokojące zmiany.Mój ginekolog podczas każdej wizyty przeprowadza to badanie

pauzka

11 lat temu

To badanie jest naprawdę dokładne przy wizycie kontrolnej co pół roku
moja ginekolog zawsze je robi, Diagnozę można postawić natychmiast,
podjąć działania lub obserwować, mam zaufanie do tego USG. ))

Zostaw komentarz