usg-czy-mammografia-na-ratunek-piersiom

Szacuje się, że w Polsce jedna na osiem – dziesięć kobiet zachoruje na raka piersi. Aby zmniejszyć przerażające statystyki, potrzebna jest profilaktyka i regularne badania, takie jak USG czy mammografia? Którą metodę wybrać?

Dla kogo jakie badanie?

Oba badania się wzajemnie uzupełniają. Jednak, żadne nie daje stu procentowej gwarancji na potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Mammografia zalecana jest Paniom po 40. roku życia. Zanika wtedy tkanka gruczołowa, a w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa. W niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Profilaktycznie, powinno się ją wykonywać co 1,5 – 2 lata.

Natomiast USG jako podstawowe badanie w profilaktyce raka piersi zalecane jest przede wszystkim młodym kobietom, przed 35. rokiem życia, ponieważ ich piersi zbudowane są z gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wszelkie zmiany „widzą” lepiej niż promienie rentgenowskie. Pierwsze USG powinno się wykonać ok. 20 roku życia i do trzydziestki powtarzać co 2 lata.

Na badania marsz
Drogie Panie, nie zwlekajmy z badaniami przesiewowymi w kierunku raka piersi. Wyprzedźmy raka. Nie bójmy się przyjąć zaproszeń na bezpłatną mammografię od Ministerstwa Zdrowia (projekt dotyczy kobiet w wieku 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich lat nie były na mammografii).

Zuzanna Górka