O badaniach Profilaktyka

USG, biopsja czy scyntygrafia? Metody badań tarczycy

usg-biopsja-czy-scyntygrafia-metody-badan-tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł o bardzo dużym znaczeniu dla naszego organizmu. Produkuje hormony, które odpowiadają za przemianę materii. Znacznie częściej na choroby związane z tarczycą zapadają kobiety. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać i wykrywać nieprawidłowości jak najwcześniej.

Pierwsze badania, jakie możemy przeprowadzić, to samodzielne badanie dłonią. Wystarczy profilaktycznie sprawdzać, czy w obrębie szyi nie pojawiają się niepokojące zgrubienia i czy nie powiększa się jej obwód. Jeśli zaobserwujemy takie objawy należy udać się do lekarza, który zleci specjalistyczne badania.

Oznaczenie poziomu hormonów

W pierwszej kolejności lekarz powinien zlecić badania krwi w celu oznaczenia hormonów: T3, T4 i TSH. Dwa pierwsze są wytwarzane przez tarczycę, natomiast TSH to hormon, który stymuluje jej pracę. Na podstawie wyników można stwierdzić nadczynność lub niedoczynność gruczołu.

USG tarczycy

Ultrasonografia to zwykle pierwsze obrazowe badanie tarczycy. Pozwala na poznanie dokładnej budowy gruczołu i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości – powiększenia, wystąpienia guzów i torbieli. Bardzo dobrze sprawdza się również podczas monitorowania przebiegu i leczenia różnego rodzaju zapaleń tarczycy. Na podstawie badania USG nie można jednoznacznie stwierdzić czy wykryte zmiany są złośliwe, ale można zaobserwować pewne cechy, które mogą o tym świadczyć.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC)

Wskazaniem do wykonania biopsji tarczycy jest wykrycie guzów i podejrzenie, że mogą być złośliwe. Badanie nie jest bolesne, wykonuje się je bardzo cienką igłą, bez potrzeby miejscowego znieczulenia. Nakłucie kontrolowane jest przy pomocy USG. Biopsja guzka pozwala na ocenę jego charakteru i dobranie odpowiedniego leczenia. Jest przydatna również w przypadku rozpoznania zapalenia tarczycy.

M. Borowik

Tarczyca to niewielki gruczoł o bardzo dużym znaczeniu dla naszego organizmu. Produkuje hormony, które odpowiadają za przemianę materii. Znacznie częściej na choroby związane z tarczycą zapadają kobiety. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać i wykrywać nieprawidłowości jak najwcześniej.

Scyntygrafia

Aby wykryć czy w tarczycy są guzki, które w niekontrolowany sposób wydzielają hormony i są przyczyną jej nadczynności, należy wykonać scyntygrafię. Badanie polega na podaniu pacjentowi małej dawki izotopu promieniotwórczego, który gromadzi się w guzkach. Te, które produkują zbyt dużą ilość hormonów, wchłaniają największą ilość izotopu. Miejsca te pokazuje na kolorowym obrazie specjalne urządzenie – gammakamera.

Dodatkowe badania

Innymi badaniami, które może zlecić lekarz, są: rentgen klatki piersiowej (pomaga stwierdzić, czy tarczyca nie rozrasta się za bardzo i czy guzy nie uciskają przełyku lub tchawicy), badanie jodochwytności (które określa ile gruczoł pobiera jodu z otoczenia) oraz poziomu jodu w moczu (aby określić czy jest go wystarczająco wiele w organizmie).

Właściwa diagnostyka ma ogromne znaczenie przy późniejszym leczeniu tarczycy.

M. Borowik

Komentarze (5)

babka

9 lat temu

Filo, dziękuje Ci za te słowa ale myśli moje są teraz „skołowane”. Z niecierpliwością czekam do jutrzejszej wizyty, bo nawet nie wiem co te wyniki oznaczają. Musze trochę poczytać w necie.

filodendron

9 lat temu

Babko kochana , nie martw się może się pomylili,albo to jakieś chwilowe wahanie.Trzymam kcciuki ,żeby wszystko było dobrze.

babka

9 lat temu

Dzisiaj odebrałam wyniki anty TPO i wyszło mi >600 IU/ml gdzie norma jest 34. Jutro mam wizytę u endokrynologa to się dowiem ale teraz martwię się 🙁

pati25

10 lat temu

Tarczyca spełnia dużą rolę więc badajmy ją czy nie ma jakichś nieprawidłowości.Są różne badnia tarczycy.Ja miałam tylko USG

jkokosza

10 lat temu

Najprzyjemniejszym badaniem jest USG tarczycy , nie boli a wiele pokaże. Na biopsję chyba nigdy nie zgodziłabym się , bo różne zdania są na jej temat. Jedni są za nią inni nie. W scscentografi kapsułkę bez problemu można pałknąć tylko to odizolowanie jest nie do zniesienia, bo tak głupio odizolować się do wszystkich, a przede wszystkim od dzieci.. Mimo to jest to badanie bardzo dokładne. Ty jiji59 byłaś dzielna skoro na wszystkie się zgodziłaś? Życzę dużo zdrówka!

Zostaw komentarz