sezonowe przechowywanie odzieży
Dan Gold z Unsplash

Mało która z nas może sobie pozwolić na komfort przeznaczenia jednego pomieszczenia w domu na garderobę. Zazwyczaj posiadamy jedną większą szafę, która musi pomieścić cały nasz modowy dobytek. Nietrudno się domyślić, że w przypadku kobiet jest to zadanie mocno utrudnione. Lubimy testować nowe wzory, kolory i fasony, aby spośród wielu rozwiązań znaleźć te stworzone na miarę swoich potrzeb. Jak powinno wyglądać sezonowe przechowywanie odzieży?

Spis treści:

  1. Przechowywanie ubrań poza sezonem
  2. Gdzie przechowywać ubrania poza sezonem?
  3. Jak powinno wyglądać sezonowe przechowywanie odzieży?
  4. Jak zabezpieczyć ubrania przed kurzem i zgnieceniami?
  5. Brudne ubrania należy wyprać
  6. Gdzie przechowywać ubrania na urlop?

Przechowywanie ubrań poza sezonem

Ubrania zimowe mają to do siebie, że zajmują najwięcej miejsca w szafie. Grube swetry wełniane, ciężki zimowy płaszcz z wełny – wszystko to sprawia, że część ubrań trzeba przenieść gdzie indziej. Najlepiej na czas zimy pozbyć się letnich sukienek i topów, których w chłodniejsze dni raczej nie założymy, chyba że na domówkę lub wakacyjny wypad za granicę. W ten sposób zwolnimy miejsce w szafie na cieplejsze elementy garderoby.

Gdzie przechowywać ubrania poza sezonem?

Jak powinno wyglądać sezonowe przechowywanie odzieży? Przede wszystkim powinno opierać się na jej prawidłowym zabezpieczeniu przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Ubrania, których aktualnie nie nosimy, powinniśmy umieścić w miejscu suchym i chłodnym. Nie może w nim panować wilgoć, ponieważ ta sprzyja namnażaniu pleśni i powstawaniu stęchłego zapachu. W związku z tym sezonowe przechowywanie odzieży w piwnicy czy garażu raczej odpada.  Do tego celu najlepiej sprawdzi się pawlacz, przestrzeń pod łóżkiem czy niewielka wnęka przeznaczona dawniej na spiżarnię.

Jak powinno wyglądać sezonowe przechowywanie odzieży?

Ubrania warto zabezpieczyć przed kurzem i zabarwieniem się od sąsiadujących z nimi rzeczy. Np. białe bluzki mogą chłonąć czerwony pigment, dlatego należy je trzymać jak najdalej od siebie. Bardzo dobrze sprawdzają się pokrowce na ubrania. Te polecamy w przypadku kurtek, płaszczy, sukienek czy garniturów. Niestety, często sięgamy po plastikowe pokrowce na ubrania. W tych może gromadzić się para wodna, która stwarza dogodne warunki dla namnażania się pleśni niszczących odzież. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po po pokrowce na ubrania z perkalu, czyli płótna bawełnianego.

Jak zabezpieczyć ubrania przed kurzem i zgnieceniami?

Pozostałe ubrania także należy zabezpieczyć. Bluzka, top czy jedwabna koszula wymagają twojej troski. Poszczególne rzeczy mogą się nieestetycznie i trwale odgniatać. Poza tym jasne rzeczy często chwytają barwnik od ciemniejszych. W tym celu warto każdą rzecz zabezpieczyć białą bibułą niekwasową. Pamiętaj o tym, ponieważ zwykła bibuła może zażółcić jasną odzież.

Brudne ubrania należy wyprać

Sezonowe przechowywanie odzieży powinno obejmować także ocenę jej stanu. Wilgotne ubrania może pokryć pleśń, dlatego najpierw należy je dokładnie wysuszyć. Natomiast brudną odzież trzeba uprać, aby nie przyciągała moli i mikroorganizmów takich jak grzyby pleśniowe.

Gdzie przechowywać ubrania na urlop?

Polska jesień i zima to czas, który nie napełnia optymizmem. Wiele z nas skarży się wówczas na depresję sezonową. Nic dziwnego, że w poszukiwaniu słońca i ciepła wyruszamy do egzotycznych krajów. W czasie, gdy na półkuli północnej panuje zima, na południowej cieszą się latem. Dziś bilety lotnicze są dużo tańsze niż 20 lat temu. Można łatwo dotrzeć do Argentyny czy Chile, aby odpocząć tam od polskiej jesiennej aury. Jeśli planujesz urlop w ciepłych krajach, parę letnich ubrań oddziel od reszty i ułóż je na osobnym stosie w pawlaczu. Dzięki temu zyskasz do nich łatwy dostęp podczas pakowania walizki na wyjazd.

Zapraszamy do lektury: