rodzaje-i-wlasciwosci-olejow-roslinnych-cz-2

Na polskich stołach króluje olej rzepakowy. To jeden z najlepszych i najzdrowszych olejów roślinnych, więc możemy mieć powody do zadowolenia. Mimo wszystko warto czasem wprowadzić do diety urozmaicenie. Poznaj inne rodzaje olejów i ich specjalne właściwości.

Zapraszamy do poprzedniej części artykułu, jeśli jej nie czytałaś.

Olej konopny

Jest tłoczony ze specjalnej odmiany konopi siewnej. Ma bardzo charakterystyczny korzenno-orzechowy zapach i smak. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (zapobiegają miażdżycy, zawałom serca i udarom) oraz bardzo dużo witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie oraz przeciwzapalnie. Ma wyjątkowo krótką trwałość (ok. 4 tygodnie po otwarciu). Nie jest odporny na wysokie temperatury, dlatego nie stosujemy go do smażenia i pieczenia.

Olej lniany

Ma żółty kolor i bardzo intensywny smak. Zawiera bardzo dużo kwasów omega-3 oraz witaminy: A, D i K. Ma korzystny wpływ na układ krwionośny, wspomaga metabolizm, pomaga w profilaktyce chorób układu nerwowego (m.in. Alzheimera, depresji). Jest pomocny w redukcji tkanki tłuszczowej. Olej lniany był niegdyś powszechnie używany w czasie postu i w Wigilię. Obecnie rzadko po niego sięgamy ze względu na jego specyficzny, bardzo wyraźny smak i krótki termin przechowywania – ok. 2-3 tygodnie po otwarciu.

Olej sezamowy

To olej o ciemnobrązowym kolorze, gęstej konsystencji i wyraźnym aromacie. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-6, nieco kwasów omega-3, a także lecytynę. Olej sezamowy obniża ciśnienie krwi, obniża cholesterol, jest silnym antyoksydantem, pozytywnie działa na skórę oraz wspomaga pamięć. Używamy go głównie jako dodatku do potraw i sałatek. Nie wolno podgrzewać go powyżej 70 stopni Celsjusza, więc nie nadaje się do pieczenia, smażenia, gotowania. Jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej.

Monika Witczak