Laserowa korekcja wzroku

Masz wadę widzenia? Używasz okularów albo soczewek kontaktowych? Laserowa korekcja wzroku jest metodą stworzoną dla osób właśnie takich, jak Ty. Na czym polega fenomen tej formy leczenia wad wzroku? Zobacz sam!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Wyobraź sobie, że Twoja wada widzenia – obojętne czy jest nią krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm – znika w ciągu 15 minut. I to na dobre, bo od tej pory przestają Ci być potrzebne dotychczas stosowane okulary i soczewki kontaktowe.

Znów widzisz ostro, jesteś wolny od wady i od związanych z nią ograniczeń. Właśnie tak można opisać laserową korekcję wzroku. To nowoczesny zabieg pozwalający na pozbycie się wad refrakcji i przywrócenie ostrego widzenia – bez konieczności wspierania się okularami lub soczewkami. Procedura taka jest:

  • krótka – bo trwa tylko kilkanaście minut;
  • całkowicie bezbolesna – ponieważ stosuje się miejscowe znieczulenie; pacjent czuje tylko dotyk, a jednocześnie pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem;
  • bezpieczna – zastosowanie lasera dodatkowo zwiększa precyzję zabiegu, a jednocześnie zmniejsza odsetek powikłań (dotyczą one mniej niż 1% pacjentów i najczęściej są przemijające);
  • możliwa do przeprowadzenia ambulatoryjnie – czyli bez konieczności pozostawania w szpitalu lub klinice (w tym samym dniu wracamy do domu).

Zasada tej metody polega na laserowym wyprofilowaniu rogówki. To pozwala na lepsze kierowanie światła (wpadającego do oka z zewnątrz) na punkt znajdujący się w warstwie receptorów, czyli siatkówce. Wady wzroku mają to do siebie, że zaburzają ten proces. Na szczęście dzięki zabiegowi laserowej korekcji droga światła zostaje „naprawiona” i widziany przez nas obraz znów staje się ostry.

Jakie metody laserowej korekcji wzroku są najpopularniejsze?

Leczenie przy pomocy lasera może być wykonane na kilka różnych sposobów. Choć cel pozostaje ten sam, nieco inne są drogi dotarcia do niego. Wśród najbardziej popularnych metod, jakie oferuje laserowa korekcja wzroku, znalazły się m.in.:

  • EBK, PRK, transPRK, PTK – czyli tzw. metody powierzchowne. Ich charakterystyczną cechą jest usunięcie nabłonka rogówki w pierwszym etapie zabiegu. To pozwala lekarzowi dostać się do niższych warstw narządu – i przeprowadzić właściwą korekcję. Są szczególnie polecane u pacjentów narażonych na urazy (sportowcy, strażacy, policjanci itp.).
  • FemtoLASIK vOptimum, FemtoLASIK vDesign) – czyli tzw. metody głębokie (płatkowe). W ich przypadku nie usuwa się nabłonka rogówki, tylko odchyla jej fragment, nazywany płatkiem. Charakteryzują się krótszym czasem rekonwalescencji, pozwalają też na usunięcie nawet bardzo dużych wad (m.in. do -12 dioptrii krótkowzroczności);
  • ReLEx® SMILE – nowoczesna metoda stosowana w korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości innego schorzenia – zespołu suchego oka.

Na czym polega badanie kwalifikacyjne przed laserową korekcją wzroku?

Zanim udamy się na zabieg, czeka nas trwający ok. 2-3 h panel badań kwalifikacyjnych, w skład którego wchodzi m.in.: topografia rogówki, pomiar szerokości źrenic, czy badanie refrakcji. Ma to na celu lepsze poznanie przez lekarza warunków anatomicznych pacjenta, a także wykluczenie obecności ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Właśnie – jakie czynniki będą przeszkodą w wykonaniu laserowej korekcji wzroku? Do takich zaliczyć możemy m.in.:

  • niestabilną wadę widzenia;
  • nieukończony 18. rok życia;
  • niektóre choroby rogówki, np. stożek;
  • ciążę i okres karmienia;
  • silne alergie;
  • niektóre przewlekłe schorzenia ogólnoustrojowe;
  • skłonność do tworzenia bliznowców;
  • choroby autoimmunologiczne.

Jak wygląda powrót do codziennego funkcjonowania po takim zabiegu?

Bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku pacjent może odczuwać przejściowy dyskomfort okolicy oczu. Ponadto widzenie jest zwykle nieco przymglone. Objawy te są jednak zupełnie normalne – po prostu organizm musi „pozbierać się” po zabiegu. Z czasem uczucie dyskomfortu mija, a obraz staje się w pełni ostry. Długość rekonwalescencji jest zależna od indywidualnych uwarunkowań organizmu, ale można ten proces przyspieszyć, stosując się do kilku zasad, m.in.:

  • unikać większego wysiłku fizycznego w pierwszych tygodniach po zabiegu;
  • na zewnątrz stosować okulary z filtrem UV, przez kilka tygodni nie korzystać z solarium i nie opalać się;
  • chronić oczy przed zabrudzeniem, unikać pomieszczeń zadymionych;
  • przez kilka pierwszych dni nie wykonywać makijażu oczu i ich okolicy;
  • unikać kontaktu z osobami przechodzącymi choroby zakaźne;
  • stosować się do zaleceń okulisty.

 

Inne sposoby korekcji wad wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest jedną z metod chirurgii refrakcyjnej – dziedziny okulistyki, która zajmuje się leczeniem wad refrakcji (czyli właśnie krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu). Do innych popularnych jej metod zaliczamy refrakcyjną wymianę soczewki i zabieg wszczepienia soczewek fakijnych. Metody te są m.in. świetnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku (np. z powodu występowania niektórych przeciwwskazań).

Jednym z miejsc, w których możesz poddać się każdemu z wymienionych zabiegów jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.