wanna-czy-prysznic

Uwielbiasz relaksować się w gorącej aromatycznej kąpieli przy dźwiękach ulubionej muzyki i przy blasku świec? Czy może wolisz szybki, orzeźwiający prysznic? Poznaj wady i zalety każdej z kąpieli.

Prysznic
Idealny o poranku. Na dobry początek dnia doda Ci energii. Niezastąpiony kiedy potrzebujesz szybkiego odświeżenia. Nie ma nic lepszego jak letni prysznic po intensywnym wysiłku fizycznym.

  • Ma silne działanie orzeźwiające.
  • Najlepszy dla naszego zdrowia i ciała jest naprzemienny, ciepło –zimny, szczególnie gdy masz cellulit. Chłodna woda ujędrnia skórę, poprawia jej sprężystość, polepsza krążenie.
  • Pod prysznicem łatwiej jest umyć głowę, zrobić peeling czy masaż ud i pośladków szorstką rękawicą, gąbką lub masażerem.
  • Pamiętaj, że zbyt częsty i zbyt intensywny lub zbyt gorący spłukuje ze skóry płaszcz lipidowy. Dlatego po wyjściu spod prysznica zawsze wetrzyj w skórę nawilżający lub odżywczy balsam.
  • Prysznic jest ekologiczny – podczas kąpieli pod prysznicem zużywasz tylko 30-80 litrów wody, a wanna pochłania nawet 200 litrów. A jeśli do prysznica zamontujesz specjalną słuchawkę z przyciskiem eco, ograniczysz pobór wody i energii nawet o połowę, z korzyścią dla natury i Twojego portfela.

Wanna
Nie ma lepszego sposobu na wyciszenie po długim i ciężkim dniu niż długa, kojąca kąpiel z dodatkiem pachnących olejków eterycznych lub płatków róż. W wannie odpoczywa nie tylko Twoje ciało, ale także umysł.

  • Podczas kąpieli możesz nałożyć maseczkę na twarz – w ciepłej, wilgotnej atmosferze skóra lepiej chłonie jej dobroczynne składniki.
  • Przeciwnicy długich kąpieli w wannie twierdzą, że jest niehigieniczna. Fakt, zmyty z ciała brud spływa do wody. Ale jest na to sposób – Japończycy przed kąpielą biorą szybki prysznic.
  • Panuje pogląd, że długa, gorąca kąpiel wysusza skóra. Nie musi, gdy dodasz olejku lub płynu lipidowego, a ciało delikatnie osuszysz ręcznikiem, tak bu na skórze została natłuszczona warstwa, która zatrzymuje wilgoć.
  • Pamiętaj, żeby kąpiel nie trwała zbyt długo – najwyżej 20 minut. Woda rzeczywiście zabiera wilgoć, zamiast jej dostarczać, ale nawilżający balsam przywróci jej optymalne nawilżenie i odżywi skórę.
  • Kąpiel w wannie ma jeszcze jedną ogromna zaletę – to zmysłowy rytuał dla dwojga. Dodatek olejku różanego pobudza kobiece hormony do gry miłosnej, natomiast na panów pobudzająco działa lawenda i wanilia. Zaproś swojego mężczyzna do wspólnej kąpieli, na pewno nie odmówi.

Wsłuchaj się w swoje ciało i wybierz prysznic lub wannę, w zależności od swojego nastroju. Jeżeli jesteś miłośniczką energetycznego prysznica, pozwól sobie od czasu do czasu na chwile zapomnienia w gorącej kąpieli. Najważniejsze, żebyś pozwoliła sobie na relaks dzięki dobroczynnemu działaniu wody na nasze zdrowie, w takiej formie jakiej lubisz najbardziej.

Zuzanna Górka