u-kosmetyczki-relaks-i-odnowa-z-alergia

Po co kobiety chodzą do kosmetyczki? Żeby zadbać o swoją skórę, ale także po to, by się zrelaksować. Nadeszły wakacje i skórze też należy się odrobina przyjemności i odpoczynku. Specjalnie dla Pań o wrażliwej i alergicznej skórze wybraliśmy kilka zabiegów, które pomogą im się odprężyć.

Przed pierwszą wizytą

Warto wiedzieć, że przed wybraniem się do salonu kosmetycznego każdy alergik powinien zachować środki ostrożności. Nie jest wskazane korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w momencie ostrego pogorszenia stanu skóry u osoby z AZS – chyba, że mamy stuprocentową pewność, że dany zabieg pomoże złagodzić objawy choroby.

Należy też powiadomić kosmetyczkę o wszystkich dolegliwościach. Powinnaś wiedzieć, jakie czynniki uczulają skórę oraz mogą wywołać podrażnienia i oczywiście nie stosować takich preparatów (np. kwasów owocowych lub danej linii kosmetyków). Naturalnie nie o wszystkim wiemy od razu, dlatego przed zastosowaniem nowego kosmetyku należy zrobić próbę uczuleniową. Bardzo ważny jest też dobór kosmetyczki – jeśli wydaje się niekompetentna w tym co robi, najlepiej zrezygnuj z usług takiego zakładu. Profesjonalna kosmetyczka powinna przeprowadzić z klientką konsultacje, dobrać odpowiednie zabiegi, a nawet indywidualnie skomponować np. maseczkę.

Nie u każdej osoby chorej na AZS podrażnienia występują w równym stopniu i nie da się też jednoznacznie przewidzieć rezultatów i przeciwwskazań zabiegów kosmetycznych. Dlatego każdy musi rozstrzygnąć sam czy w ostateczności z nich skorzystać, najlepiej w oparciu o poradę dermatologa lub kosmetologa.

Delikatne złuszczanie naskórka

Peelingi złuszczają martwy naskórek i są doskonałym wstępem do dalszej pielęgnacji ciała. Można je wykonywać zarówno na całym ciele, jak i tylko miejscowo, na twarzy. W zależności od stanu skóry polecamy dwa rodzaje peelingów:

  • peeling enzymatyczny – zawiera enzymy pochodzenia roślinnego, które rozpuszczają połączenia międzykomórkowe; jest naturalny, nie zawiera grubych drobinek, które mogłyby wywołać podrażnienia i nie ściera mechanicznie naskórka.
    Zalety: jest dobry dla osób o bardzo wrażliwej cerze, rzadko podrażnia i choć jest delikatny działa tak samo jak peelingi mechaniczne;
    Przeciwwskazania: uczulenie na składniki preparatu, ostre stany zapalne skóry, ranki na skórze.
  • peeling drobnoziarnisty – wykonywany jedynie składnikami pochodzenia naturalnego na całym ciele (lub tylko twarzy), połączony z delikatnym masażem. W zależności od upodobań może być to peeling jogurtowy z drobnymi ziarenkami kawy, wiórkami kokosa, peeling owocowy lub cukrowy.
    Zalety: jest całkowicie naturalny, doskonale odpręża i daje uczucie delikatnego masażu drobinkami, nadaje przyjemny zapach;
    Przeciwwskazania: peeling tylko dla osób o lepszej kondycji skóry, gdyż ziarenka mogą bardziej podrażnić wrażliwe ciało; niewskazany dla uczulonych na jakiekolwiek składniki.

Masaż dobry na wszystko

Złuszczona skóra jest dobrze przygotowana do kolejnego zabiegu – masażu. Tutaj wybór jest ogromny. Od masażu całego ciała, poprzez wybrane partie, a na delikatnym pobudzaniu twarzy skończywszy.

Przeciwwskazaniem może być jedynie nietolerancja na preparaty, które są używane do ich wykonywania. Zawsze można sobie dobrać coś dla siebie i oddać się pełnej relaksacji.

  • relaksujący masaż – polega na masowaniu twarzy, karku, dekoltu i rąk przy pomocy specjalnie dobranych dla danej osoby składników odżywiających.
  • masaż pędzelkowy – wykonywany przy pomocy delikatnych pędzelków z naturalnego włosia na twarzy, szyi, dekolcie; łagodzi podrażnienia, napina skórę i wygładza ją.
  • masaż czekoladowy – niezwykły masaż z wykorzystaniem ziaren kakaowca i kwasu hialuronowego.

Głębokie nawilżanie

Dla zmęczonej, suchej i podrażnionej skóry bardzo dobrym relaksem jest intensywne nawilżanie. Można zastosować do tego – na przykład odpowiednio dobrane maseczki. Na oczyszczoną skórę twarzy kosmetyczka nałoży kojącą maskę ze składnikami, które pomogą ukoić podrażnienia. Wśród nich powinny znaleźć się witaminy A, C i E, korzystnie wpływające na kondycję skóry. Algi oraz aloes pomogą utrzymać właściwe nawilżenie oraz dobrze działają na podrażnienia.
Jeśli maseczka będzie z dodatkiem kolagenu, skóra po niej stanie się mocno nawilżona na wierzchniej warstwie naskórka. Kwas hialuronowy pomoże nawilżyć skórę w jej głębszych warstwach i odbudować komórki. Należy pamiętać o indywidualnych predyspozycjach każdego alergika. Przeciwwskazaniem do wykonania jakiejkolwiek maseczki jest nietolerancja któregokolwiek składnika.
Po takich zabiegach każda kobieta poczuje się wypoczęta i odprężona.

Źródło: mojealergie.pl

Monika Borowik