książki idealne na jesień

Czy tego chcemy czy nie, dni stają się coraz krótsze. O 19:00 jest już ciemno, co wpływa na nasz rozkład dnia. Oczywiście w wielu polskich miastach parki są świetnie oświetlone i można w nich spacerować po zmroku, ale o wiele przyjemniej robi się to w ciepłych promieniach słońca. Choć pogoda okazała się dla nas niezwykle łaskawa i wciąż możemy cieszyć się stosunkowo wysoką temperaturą, jesienne wieczory stają się coraz dłuższe i trzeba je jakoś zagospodarować. Co warto przeczytać w październiku? Przedstawiamy książki idealne na jesień.

 

Książki idealne na jesień: Wdowa – Fiona BartonWdowa Fiona Barton

Wdowa to nie lada gratka dla miłośników thrillerów psychologicznych. Główną bohaterką powieści jest Jean, która musi stawić czoła dziennikarzom i rzeszom nieprzychylnych ludzi, którzy obwiniają ją o przestępstwo, którego prawdopodobnie dopuścił się jej zmarły mąż. Mężczyzna zginął w wypadku samochodowym na oczach swojej żony. Wcześniej jednak zyskał złą sławę, ponieważ oskarżono go o korzystanie z materiałów pedofilskich i uprowadzenie małej Belli. Choć grono podejrzanych było szersze, śledczy skupili się wyłącznie na mężu Jean. Tytułowa wdowa staje przed niełatwym wyzwaniem. Musi dalej żyć, choć społeczeństwo patrzy na nią nieprzychylnym okiem. Ludzie uważają, że Jean wiedziała o chorobliwych upodobaniach swojego męża i kryła go, gdy ten je realizował. Niespodziewanie w domu Jean zjawia się dziennikarka Kate, która jako jedyna okazuje jej choć odrobinę serca. Żurnalistka wraz ze swoim kolegą z pracy, który jest fotografem, pomaga wdowie uciec z mieszkania, pod którym stoją liczni przedstawiciele mediów. Kate nie czyni jednak tego wyłącznie z pobudek altruistycznych. Pragnie, aby wdowa udzieliła wywiadu na wyłączność reprezentowanemu przez nią dziennikowi.

Fiona Barton wykorzystuje retrospekcję, aby ukazać czytelnikowi okoliczności zaginięcia małej Belli.  W rezultacie czytelnik staje się świadkiem prowadzonego śledztwa i jednocześnie dowiaduje się o uchybieniach, których dopuścili się śledczy. Wdowa to thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Czytelnik cały czas zastanawia się, kogo Fiona Barton obsadziła w roli oprawcy małej Belli i czy dziewczynka nadal żyje. Choć w powieści Wdowa poruszono niezwykle trudny temat, książkę czyta się szybko.

Dialogi – Adam Michnik i Aleksiej NawalnyDialogi Adam Michnik Aleksiej Nawalny

Dialogi to nietypowy reportaż z Rosji, książka, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora, stanowi zapis 3-dniowych rozmów Adama Michnika z Aleksiejem Nawalnym.  Tytuł publikacji nie jest dziełem przypadku, lecz odzwierciedla charakter książki. Adam Michnik nie występuje tutaj w roli mentora ani dziennikarza zadającego pytania. Prowadzony jest autentyczny dialog między nim a Aleksiejem Nawalnym. Spotkaniu obu mężczyzn jest dość symboliczne. Adam Michnik stanowi legendę Solidarności i antykomunistycznej opozycji. Z kolei Aleksiej Nawalny stanowi nadzieję dla rosyjskiej demokracji. Redaktor naczelny Gazety Wyborczej dzieli się ze swoim młodszym kolegą swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z czasów Solidarności oraz KOR (Komitetu Obrony Robotników). Natomiast Aleksiej Nawalny opowiada o niełatwej sytuacji w Rosji, odnosząc się przy tym do wydarzeń historycznych.

Dialogi to podróż przez różne epoki, czytelnik znajdzie tutaj nawiązania do okcydentalizmu, bolszewików, piewców stalinizmu, Chruszczowa, narodzin polskiej Solidarności, jak i do najnowszych wydarzeń –  zestrzelenia malezyjskiego samolotu przez separatystów okupujących Krym.  Adam Michnik wraz z Aleksiejem Nawalnym usiłują znaleźć rozwiązanie dla obecnej niełatwej sytuacji politycznej.  Zaproponowane przez nich działania, choć mogą wydawać się kontrowersyjne, tak naprawdę posiadają racjonalne uzasadnienie.

Jednocześnie reportaż Dialogi przybliża polskim czytelnikom osobę Aleksieja Nawalnego. Ten rosyjski opozycjonista, w przeciwieństwie do Borysa Niemcowa, nie cieszy się zbyt dobrą prasą na Zachodzie. Aleksiej Nawalny jest nacjonalistą, a zwolennicy tej filozofii kilkadziesiąt lat temu stali się twórcami totalitaryzmów, które zniszczyły Europę. Zarówno Adolf Hitler, jak i Stalin czy Mussolini autentycznie uważali swój naród za lepszy od innych. Na szczęście Aleksiej Nawalny wyznaje zdrowy nacjonalizm, pragnie rozwijać swój kraj, nie atakując przy tym innych państw. Do przybyszy z byłych republik radzieckich odnosi się z szacunkiem. Proponowane przez niego wprowadzenie wiz jest ze wszech miar uzasadnione, w Moskwie na czarno pracuje wielu imigrantów. Świadczą oni szczególnie niebezpieczne usługi. Na budowach często ulegają wypadkom, ale nie mogą liczyć na opiekę medyczną, ponieważ nie są ubezpieczeni.

Co warto przeczytać w październiku? Szkoła żon i Pensjonat marzeń – Magdalena Witkiewicz szkoła żon-magdalena-witkiewicz

Zarówno Szkoła żon, jak i Pensjonat marzeń swoją premierę miały już jakiś czas temu. Powieści Magdaleny Witkiewicz doczekały się ostatnio wydania specjalnego. Wydawnictwo Filia wydało książkę, która zawiera oba tomy przygód czwórki przyjaciółek. Magdalena Witkiewicz udowodniła, że nie tylko dobrze radzi sobie w tradycyjnej literaturze obyczajowej, ale też potrafi stworzyć świetne erotyki. Szkoła żon to historia kobiet, które z różnych powodów trafiają do pensjonatu prowadzonego przez Ewelinę. Pobyt w ośrodku zmienia ich życie o 180 stopni i czyni je bardziej świadomym.

Julia wygrywa kurs w Szkole żon w loterii wizytówkowej, w której bierze udział podczas swojej imprezy rozwodowej. Michalina pragnie poprawić swoje umiejętności i nauczyć się, jak uprawiać seks oralny, aby sprawdzić większą przyjemność swojemu Miśkowi. Z kolei Jadwiga ma dość zdrad męża, czarę goryczy przelał romans z młodą sąsiadką. Natomiast Marta musi odetchnąć w końcu od dzieci i męża. Nadeszła wreszcie pora, aby zrobiła coś dla siebie i zadbała o swoje ciało. Choć nazwa pensjonatu może wydawać się dość seksistowska, Szkoła żona okazuje się na wskroś feministycznym ośrodkiem. Podczas pobytu w nim kobiety uczą się na nowo kochać siebie i poznają swoje potrzeby natury erotycznej. Nawet Jadwiga, która na co dzień pracuje jako nauczycielka, staje się bardziej wyzwolona i co za tym idzie szczęśliwsza. Jak potoczą się losy 4 przyjaciółek?

 

Pensjonat marzeń stanowi z kolei kontynuację Szkoły żon. Po raz kolejny spotykamy się z 4 przyjaciółkami i ich problemami. Teoretycznie wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale panie czują niedosyt. Michalina czuje się przytłoczona obecnością swojego nowego partnera. Z kolei Julia z trudem podejmuje decyzję o zmianie formy zatrudnienia na bardziej elastyczną. Jadwiga coraz bardziej angażuje się w relację z Andrzejem, ale jednocześnie boi się przekroczyć pewną granicę.  Natomiast Marta początkowo odchudza się pod okiem trenerki Agnieszki, odnosząc spore sukcesy, niemniej brakuje jej silnej woli i wytrwałości. W pewnym momencie robi sobie przerwę od ćwiczeń i ponownie zajada smutki.  4 przyjaciółki spotykają się w domu Jadwigi, podczas babskiego wieczoru postanawiają sprawdzić, czy lokal wskazany przez Martę rzeczywiście nadaje się na Pensjonat marzeń – filię Szkoły żon. Czy kobietom uda się założyć wspólny biznes?

Książki idealne na jesień. Melodia dalej brzmi – Mary Higgins ClarkMelodia dalej brzmi

To idealna powieść dla kobiet, które cenią sobie kryminały, ale jednocześnie nie przepadają za krwawymi opisami zbrodni. Melodia dalej brzmi to kolejna książka Mary Higgins Clark, która udowadnia, że nie bez powodu uchodzi za królową suspensu.  Główną bohaterką powieści jest Lane, która pracuje jako asystentka Glady – właścicielki firmy zajmującej się aranżacją wnętrz. Jej szefowa, ku zaskoczeniu podwładnej, postanawia za darmo urządzić nowy dom Anne Bennett. Kobieta znalazła się w trudnej sytuacji po tym, jak jej mąż Parker nagle zniknął w tajemniczych okolicznościach. Mężczyzna był twórcą piramidy finansowej, przez lata oszukiwał ludzi, którzy powierzali mu oszczędności swojego życia. Choć oficjalna wersja brzmi, że Parker Bennett zginął na swojej łodzi, wiele wskazuje na to, że uciekł przed wymiarem sprawiedliwości. Śledczy uważają, że w przekrętach finansowych ojca uczestniczył jego syn, Eric, który staje się zainteresowany osobą Lane. Młoda projektantka wnętrz samotnie wychowuje córkę po śmierci męża. Zainteresowanie Erica jej schlebia, Lane pragnie wierzyć, że Eric jest niewinny. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Gdzie ukrywa się Parker Bennett i kto jest jego pomocnikiem? Jeśli lubicie niespodzianki i nagłe zwroty akcji, koniecznie musicie zapoznać się z powieścią Melodia dalej brzmi autorstwa Mary Higgins Clark.

 

Siedem lat później – Janusz. L. Wiśniewski i Dorota WellmanSiedem lat później Dorota Wellman Janusz Wiśniewski

Siedem lat później to wywiad rzeka, jaki przeprowadziła znana, polska dziennikarka Dorota Wellman z Januszem L. Wiśniewskim, autorem bestsellerowej powieści S@motność w sieci. Książka dostarcza nam wielu ciekawych informacji z życia pisarza, jak również realiów życia w Niemczech i Rosji. Janusz L.  Wiśniewski ma spore grono fanów u naszych wschodnich sąsiadów. Często jeździ do Rosji na spotkania autorskie, podczas których lepiej poznaje swoich czytelników. Jeden z takich wyjazdów zakończył się spotkaniem z rosyjską pisarką, Iradą Wownenko, która zaproponowała Wiśniewskiego napisanie wspólnej książki. W ten oto sposób powstała powieść Miłość i inne dysonanse, która w polskich księgarniach ukazała się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Janusz L. Wiśniewski to pisarz bestsellerowy, który śmiało mógłby żyć z tantiemów od sprzedanych książek. Jego twórczość wciąż cieszy się dużą popularnością. Tymczasem autor S@motności w sieci wciąż pracuje w swoim zawodzie i zajmuje się chemią oraz informatyką, które naprawdę uwielbia.  Janusz L. Wiśniewski na co dzień przebywa w Niemczech, gdzie robi karierę naukową. W Siedem lat później dzieli się wieloma ciekawymi historiami. Opowiada o zakonnicach pokazujących, jak zakłada się prezerwatywy, aferze z niemieckim hierarchą kościelnym, za którą Kościół zapłacił odpływem sporej liczby wiernych. Zwraca też uwagę na specyfikę niemieckiego kodeksu pracy, który Polakom może wydawać się absurdalny i zaskakujący.

Janusz L. Wiśniewski opowiada też o swoim życiu prywatnym, pierwszej miłości, trudzie rozwodu z żoną, relacjach z dziećmi.  Autor S@motności w sieci zajmuje też stanowisko nt. kwestii światopoglądowych, które w Polsce wciąż budzą ogromne emocje. Dorota Wellman nie boi się zadawać trudnych pytań i chętnie to robi. Mimo to czytelnik cały czas dostrzega nić sympatii, jaka łączy polską dziennikarkę z Januszem L. Wiśniewskim.  Siedem lat później to wartościowy wywiad, który nijak ma się do sensacyjnych doniesień serwowanych nam przez tabloidy. Tę książkę naprawdę warto przeczytać podczas długich, jesiennych wieczorów.

Irmina Cieślik