uderzenia-goraca-a-choroby-serca

Fale gorąca, częsta dolegliwość u kobiet 50+ mogą chronić przed chorobami serca, a w szczególności przed zawałem – do takich wniosków doszli amerykańscy endokrynolodzy i kardiolodzy z Northwestern Memorial Hospital w Chicago.

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy mogą obniżać ryzyko niektórych kobiet do rozwoju chorób serca, obniżać ryzyko chorób układu krążenia takie jak podniesiony poziom ciśnienia krwi i poziom cholesterolu. Wzrost ryzyka chorób układu krążenia, udaru mózgu i śmierci z tego powodu jest mniejszy u kobiet, które miały objawy ataków fal gorąca na początku menopauzy.

REKLAMA

Podczas uderzeń gorąca naczynia krwionośne w pobliżu powierzchni skóry rozszerzają się, tworząc zaczerwienienie skóry i podnosząc potliwość. również poty do ochłodzenia ciała. Dokładnie nie wiadomo dlaczego uderzenia gorąca mogą chronić przed chorobami serca.

Kobiety w trakcie badania (przeprowadzonego w lutym 2011 r.) podzielono na cztery grupy:

  1. nie mające uderzeń gorąca w okresie menopauzy,
  2. te, które mają je tylko wtedy, gdy odczuwają te dolegliwości podczas całego okresu klimakterium (nie miały zwiększonego ryzyka chorób serca, udaru mózgu),
  3. te, które miały uderzenia gorąca tylko we wczesnym okresie przekwitania (te mniej narażone na rozwój chorób serca, udaru)
  4. te, które jedynie odczuwają je w późniejszych jej stadiach (u nich zaobserwowano zwiększone ryzyko chorób serca i zgonu z tego powodu).

dr Paweł F. Nowak

7 KOMENTARZE

  1. No cóż napady gorąca nie są przyjemnym odczuciem,szczególnie kiedy chwilę później odczuwamy nadmierną potliwość,a następnie uczucie chłody,czasami lekkie dreszcze.Ale skoro tak ma być,bo czemuś służy,to chyba jest do wytrzymania.

  2. Ja nie mam jeszcze objawów menopauzy,chociaż moja mama,gdy była w moim wieku,to borykała się z tym problemem od co najmniej czterech lat.Ale wiem z jej opowiadań,że też miała uderzenia gorąca i wspomina to jak koszmar senny.najpierw potwornie gorąco,a potem oblewał ją zimny pot.To musi być straszne!

  3. A słyszałyście taką opinię, że w okresie rozrodczym kobiety nie miewają zawałów? Mi alergolog raz tak powiedziała, że mój ucisk w klatce piersiowej na pewno nie był spowodowany mięśniem sercowym, tylko to musiała być duszność od astmy (w sumie nie wydaje mi się, żebym miała astmę), a z kolei neurolog twierdzi, że miesiączkowanie nie chroni przed zawałem. Wydaje mi się, że do rzadkości należą te zawały u kobiet przed menopauzą, ale zdarzają się jednak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ