tłumienie emocji

Niektórych emocji nie jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia. Czasem głęboko ukrywamy je przed całym światem. Nosimy je w sobie, nie ujawniając nikomu i chowając się za maskami. Tłumienie emocji – przydatna umiejętność?

Tłumienie emocji negatywnych

Na ogół ludzie nie mają problemów z okazywaniem pozytywnych emocji. Radość, szczęście, zadowolenie, euforia – taką paletą uczuć łatwo się dysponuje, zarażając dobrym nastrojem wszystkich wokół. To cudowne, jak małe gesty typu uśmiech, mogą pozytywnie nastrajać innych. Inaczej sytuacja wygląda z tym, co negatywne. Smutek, żal, rozgoryczenie czy złość to niechciane emocje, dlatego często mamy opory, by okazywać je innym. Obawiamy się braku akceptacji ze strony otoczenia. Pragnienie pozytywnej opinii jest w nas tak silne, że boimy się pokazywać nasze słabości.

Tłumienie emocji – zasłona przed światem

Wizerunek osoby ciągle uśmiechniętej to tylko pozory, ponieważ nawet najbardziej pozytywni ludzie miewają czas, kiedy ogarnia ich smutek czy inne tego typu stany. To w pełni normalne. Ludzie mający problem z okazywaniem uczuć, mogą tłumić w sobie emocje, które nawarstwiają się wraz z upływem czasu. Wydaje im się, że tak jest zwyczajnie bezpieczniej i bardziej komfortowo. Po co ktoś ma widzieć, że mamy podły nastrój czy jakieś problemy. Wszystko sprowadza się do obawy przed opinią innych i akceptacją. Tłumienie emocji to pewnego rodzaju zasłona, która pozwala na odgrywanie wewnętrznej walki uczuciowej, prowadzonej w psychice danej osoby.

Tłumienie emocji – przydatna umiejętność?

W momencie, kiedy dochodzi do punktu kulminacyjnego, kiedy złych emocji jest zbyt wiele, następuje ich wybuch. Takie zachowanie, pełne złości i wyładowania, może odbić się na przypadkowej osobie, która akurat znalazła się w naszym otoczeniu.  Wówczas prowadzi do jeszcze większego stresu oraz napięcia w relacjach międzyludzkich. Krzywdząc innych wcale nie odczujemy ulgi, a możemy tylko stracić dobry kontakt z tą drugą osobą. Tłumienie emocji może być przydatne w niektórych sytuacjach. Kiedy powinniśmy zachować zimną krew, gdy zależy nam na opinii innych, np. podczas rozmowy o pracę. Przy takich zdarzeniach, ukrycie naszej złości, zdegenerowania czy stresu, będzie bardzo pomocne. Jednak przy dłuższych okresach ukrywania emocji, może rozwinąć się depresja, zaburzenia lękowe czy nawet choroby psychosomatyczne.

tłumienie emocjiOkazywanie emocji jest rzeczą ludzką, dlatego nie powinniśmy się kryć ze swoimi uczuciami. Pod uwagę musimy wziąć oczywiście inne osoby, ponieważ nasze emocje,nie mogą krzywdzić innych. We wszystkim zachowujemy więc równowagę. Nagłe wybuchy negatywnie wpływają na relacje z innymi, więc nie duśmy niczego w sobie, tylko starajmy się zrozumieć zarówno siebie jak i ludzi, którzy nas otaczają.

Katarzyna Antos