tacy-sami-a-roznice-miedzy-nami-cz-2

Oprócz różnic między kobietami a mężczyznami, które mają podłoże ewolucyjne, dziś skupimy się na odmiennościach biologicznych oraz innościach w kulturze i wychowaniu. Przecież każdy z nas chciałby dokładnie wiedzieć dlaczego płeć przeciwna jest taka… dziwna. Zapraszam do wspólnej lektury.

Trochę o mózgu

Biologiczne różnice między płciami polegają głównie na innej gospodarce hormonalnej, trochę odmiennej anatomii oraz niewielkich różnicach w budowie mózgu. U kobiet jest przede wszystkim więcej połączeń między dwiema półkulami oraz więcej włókien łączących obie półkule, co przekłada się na większą wymianę informacji między nimi.

Prawy do lewego

Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za zdolności werbalne i szczegółowe, uporządkowane przetwarzanie informacji (mówienie, czytanie, pisanie). Natomiast prawa półkula odpowiada za wyobraźnię przestrzenną i kontroluje abstrakcyjne procesy myślowe. Badania pokazały, że podział funkcji między półkulami u kobiet jest mniej wyraźny niż u mężczyzn. Zarówno lewa jak i prawa półkula uczestniczy w czynnościach werbalnych i wizualnych. Natomiast mózg mężczyzn jest bardziej wyspecjalizowany (lewa półkula niemal wyłącznie odpowiada za funkcje językowe, a prawa za przestrzenne).

Mężczyźni “widzą” lepiej

Zauważono, że panowie mają większe zdolności przestrzenne, czyli wyobrażenie sobie przedmiotów: ich kształtu, położenia i proporcji. Głównie chodzi o obrazowanie sobie rotacji brył i dlatego mali chłopcy chętniej, niż dziewczynki tworzą różne budowle z klocków. W dorosłym życiu widać najczęściej, że statystyczna kobieta ma problem z odczytywaniem map i musi ją sobie ustawiać w zależności od kierunku jazdy. Mężczyźni zazwyczaj nie muszą tego robić.

Kobiety lepiej wyrażają emocje

Faceci wyprzedzają kobiety np. w matematyce, panie zaś mają o wiele lepiej rozwinięte zdolności werbalne. O wiele lepiej potrafią nazywać uczucia i emocje, szybciej uczą się czytać oraz przyswajają zasady ortografii, interpunkcji i gramatyki. Na korzyść płci pięknej przemawia także spostrzegawczość, a dotyczy to głównie wrażliwości na bodźce zmysłowe.

Damy lepiej wychwytują subtelne różnice i szybciej reagują. Łatwiej łączą ze sobą informacje płynące z różnych ośrodków zmysłowych, dostrzegają relacje między nimi. Np. słyszą drobne różnice w tonie głosu. Dotyczy to także zmysłu dotyku, bo mają zdecydowanie większą wrażliwość na dotyk na skórze całego ciała.

Pamięć

Panie mają także zdolność do zapamiętywania większej ilości nieistotnych, przypadkowych informacji i obiektów. Dlatego też łatwiej wyszukują przedmioty pośród innych. Przydaje się to w domu, gdzie trzeba pamiętać położenie wielu niepotrzebnych rzeczy. Mężczyźni potrafią zapamiętać tak dużą ilość informacji tylko wtedy, kiedy tworzą one jakąś logiczną całość albo mają dla nich jakieś znaczenie.

Znana jest przecież wszem i wobec kobieca intuicja. Ten proces jest dlatego tak nazywany, gdyż nie działa na świadomym poziomie. Polega ona głównie na zdolności do wychwytywania najdrobniejszych sygnałów społecznych, różnicowaniu subtelnych gestów, tonu głosu, mimiki twarzy. Informacje płynące z różnych zmysłów są zbierane i interpretowane, co daje kobietom szerszy pogląd na niektóre sprawy.

A jaki wpływ mają na różnice między płciami takie czynniki jak choćby wychowanie, kultura czy środowisko? O tym w następnym artykule z serii Tacy sami…

Paweł Chudy