szare-mydlo-dobrodziejstwo-w-kostce-zaklete

„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące”

Szare mydło znały już nasze prababcie. Używały go do mycia, prania i czyszczenia. My dzisiaj staramy się na nowo odkryć ten kosmetyk i korzystać z jego właściwości. Dlaczego?

REKLAMA

Co wiemy o szarym mydle?

Jest ono mydłem potasowym, wyprodukowanym z naturalnych składników (stąd też szary kolor). Jego atutem jest to, że nie zawiera żadnych substancji zapachowych, dzięki czemu odpowiada każdemu gustowi i pasuje do każdego rodzaju skóry. Nawet osoby wrażliwe na olejki zapachowe mogą bezpiecznie go używać. Pielęgnując swoją skórę szarym mydłem masz jednocześnie pewność, że zabezpieczysz ją przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów na nasz organizm. A jakie są inne zalety stosowania szarego mydła?

 • pomaga w zwalczaniu trądziku. W leczeniu trądziku szare mydło nie może być jednak jedynym środkiem leczniczym, a jedynie uzupełniającym,
 • ma właściwości wysuszające i nie powoduje podrażnień,
 • nie uczula,
 • myje i zarazem pielęgnuje każdy rodzaj skóry,
 • szybko rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając grudek, dzięki zawartości soli potasowych,
 • jest niedrogie i ogólnodostępne

Emilia Zając

25 KOMENTARZE

 1. Jestem zwolenniczką szarego mydła od lat. W kryzysowych latach osiemdziesiatych, gdy był kłopot z kupieniem proszku do prania kroiłam je nożem na drobne wiórki robiąc w ten sposób domowe płatki mydlane. Potem wsypywałam je do starej, poczciwej „Frani” i prałam pieluchy – ale były bielusieńkie!
  Do dzisiaj często używam szarego mydła.

 2. Szkoda tylko, że dzisiaj nie można już dostać prawdziwego szarego mydła (jeśli można oświećcie mnie), bo dostępny w sklepach Biały Jeleń z prawdziwym szarym mydłem nie ma niestety nic wspólnego :-(.
  Szare mydło (to prawdziwe) jest bardzo pomocne również w zwalczaniu dolegliwości w obrębie stóp- np. jeśli mamy niewielki stan zapalny kieszonek paznokci zniwelują go kilkuminutowe kąpiele w wodzie z dodatkiem startego szarego mydła.

 3. Podobno rozgotowane szare mydło doskonale myje i pielęgnuje włosy. Gdybym była mniej leniwa,żeby się o tym przekonać, to chętnie bym spróbowała. Tymczasem niszczę sobie włosy szamponami, które maja w składzie detergenty, silikony, środki pianotwórcze i inną chemię. A może by jednak zmierzyć się z lenistwem , we własnym interesie przecie:)?

 4. Od zawsze mówiło się,że nie ma nic lepszego niż szare mydło.Znałam kiedyś osobę,która zęby myła szarym mydłem zamiast pastą.Może to brzmi dziwnie,ale zęby miała piękne i nie wiedziała co to znaczy dentysta.Ja nie mogę używać szarego mydła,bo przeszkadza mi jego zapach.Ale podobnie jak Drobina,ścierałam kiedyś na tarce szare mydło do prania.Glorio,czasem można jeszcze kupić szare mydło,ale najczęściej dostępne jest w sklepach chemicznych,bo rzeczywiście to Biały jeleń jest wszędzie i niestety traktowany jest jak szare mydło.

 5. Mój brat od zawsze myje głowę szarym mydłem bo twierdzi, że nie ma nic lepszego. Nie ma łupieżu, a za to ładne mocne włosy. Jesteśmy przyzwyczajone do środków myjących z ulubionym zapachem, delikatnych w dotyku, dobrze się pieniących i dlatego trudno nam powrócić do tego czego się używało lata temu.

 6. Tak Steniu szare mydło jest najlepsze, do mycia włosów,tylko trzeba je przyzwyczaić do tego.Szare mydło nie tylko jest dobre do mycia włosów, ale też do moczenia ,na przykład kończyny po złamaniu i zdjęciu gipsu.Jest też dobre jeśli chodzi o trudno gojące się rany.Tylko teraz trudno dostać, właśnie takie prawdziwe, jak dawniej mydło szare.Basia

 7. Były przeprowadzone badania, które wskazywały,że te reklamowane mydła białe są skuteczne w swojej skuteczności, ale ja się z tym jednak nie zgodzę.Uważam,że lepsze jest zastosowanie mydła szarego, np. można używać do mycia nóg.Doskonale zmywa i usuwa naskórki:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ