Boże Narodzenie 2018

Święta z rodziną czy zagraniczny wyjazd?

święta z rodziną

Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne dla Polaków. Zwykle obchodzimy je w gronie najbliższych, choć coraz częściej wybieramy egzotyczne wyprawy. Święta z rodziną czy zagraniczny wyjazd? Jak obchodzimy Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie nie jest najważniejszym świętem w kościele katolickim, obchodzimy je uroczyście. Długo przygotowujemy się do nadchodzących świąt, w okresie zwanym jako Adwent. Cała oprawa Bożego Narodzenia jest wyjątkowa, dlatego tak dużą wagę przykładamy do obchodów święta. Kupujemy choinkę, przygotowujemy uroczystą kolację wigilijną i idziemy na Pasterkę. Już kilka tygodni wcześniej wszystko planujemy, by czas spędzony z najbliższymi był pełen uśmiechu. Czekamy na święta Bożego Narodzenia cały rok. Mimo mnóstwa obowiązków i przygotowań cieszymy się, kiedy możemy usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach. I choć to zaledwie kilka dni, to kilka szczególnych dni. Jak spędzają je Polacy i dlaczego uciekają na święta w tropiki?

Święta z rodziną

Tradycyjna wizja świąt przedstawia rodzinny dom, a w nim najbliższe osoby, choinkę i duży, zastawiony stół. Święta z rodziną to bez wątpienia coś, na co czeka wiele osób, być może oddalonych od siebie setkami kilometrów. Czas spędzony z bliskimi jest bezcenny, dlatego bez trudu pokonujemy dzielącą nas odległość, by choć przez chwilę spotkać się z rodziną. Dla wielu osób to czas urlopu, który poświęcają rodzinnej atmosferze przy wspólnym stole. Boże Narodzenie w domu wcale nie musi być idealne. Nie liczą się prezenty, barwne dekoracje czy potrawy. Najważniejsza jest obecność bliskich, bo święta są okazją do bycia razem i dzieleniem się radością. I choć barszcz może wyjść za słony, a choinkę strąci kot czy pies, nie ma to żadnego znaczenia. Świąteczny klimat zaraża nawet tych najbardziej skrytych i zamkniętych w sobie. Nic dziwnego, że jest określany jako magiczny. Zdecydowana większość Polaków spędza święta z rodziną. Może dlatego, że jesteśmy bardzo rodzinnym i gościnnym narodem. Na pewno znaleźlibyśmy wiele powodów, dla których wybieramy takie rozwiązanie. Wśród nas są jednak tacy, którzy wolą coś innego, niż wspólne oglądanie Kevina po raz setny.

Zagraniczny wyjazd na święta

Niektórym przejadły się święta z rodziną, brak śniegu czy całe szaleństwo, które panuje wokół Bożego Narodzenia. Takie osoby obierają jeden kierunek, byleby jak najdalej i jak najcieplej. Wyjazd na święta nikogo już nie dziwi. Każdy z nas ma prawo do spędzania świąt na swój sposób. Dlaczego więc nie spakować walizki i nie pojechać gdzieś daleko? Polacy wyjeżdżają za granicę na święta, bo chcą odpocząć od całego zgiełku i atmosfery, która często jest sztuczna. Na wyjazdy tego typu, często decydują się osoby samotne, które wolą w święta plażować z drinkiem w ręce, niż spoglądać na uśmiechniętych przechodniów. Zawsze to jakieś rozwiązanie. Zagraniczna wycieczka to często długo wyczekiwany urlop, na który możemy pozwolić sobie w czasie świąt. Takie, spóźnione wakacje są ciekawą formą wypoczynku i okazją do naładowania baterii na nadchodzący rok. Niektóre osoby zwyczajnie nie przepadają za świętami, a wyjazd jest pewnego rodzaju ucieczką, formą bezpieczeństwa. Nie nam to oceniać. Innym powodem jest wygoda. Święta kojarzą się z milionem przygotowań i wielkim sprzątaniem, a na zorganizowanym wyjeździe możemy zapomnieć o górze naczyń do mycia, czy nieustannych wizytach gości.

Boże NarodzenieBez względu na to, czy planujecie święta z rodziną, czy udajecie się w egzotyczną podróż, najważniejsze, to nie zapominać o idei Bożego Narodzenia, które przecież obchodzi cały świat. Gdziekolwiek będziemy, możemy świętować ten piękny czas. Z choinką czy pod palmami, klimat świąt z pewnością poczujemy w każdym miejscu na ziemi. Cieszmy się zatem nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Święta szybko minął, a następne dopiero za rok.

Katarzyna Antos

Komentarze

pati25

7 lat temu

Święta są wyjątkową okazją do spotkań z całą rodziną przy świątecznym stole.Panuje świąteczny,rodzinny nastrój.Chociaż święta poza domem też mają swój urok.

Zostaw komentarz