Dbaj o zdrowie Zdrowie

Suplementacja witaminowa u chorych na nieswoiste zapalenie jelit

suplementacja witaminowa

Przewlekłe choroby układu pokarmowego, takie jak nieswoiste zapalenie jelit wymagają często specjalnej diety i uzupełnienia utraconych witamin. Suplementacja witaminowa u chorych na nieswoiste zapalenie jelit jest więc częścią procesu leczniczego.

Nieswoiste zapalenie jelit

Terminem nieswoiste zapalenie jelit określa się grupę chorób zapalnych jelit. Schorzenia takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna należą do zapalnych chorób układu pokarmowego, które nie są uleczalne. Wymagają specjalistycznej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Stany zapalne jelit objawiają się dolegliwościami takimi jak biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha, co jest dość uciążliwe i niekomfortowe dla pacjentów. Bardzo dużo młodych osób choruje na nieswoiste zapalenia jelit. Objawy można zmniejszać za pomocą środków farmakologicznych oraz właściwej diety.

Suplementacja witaminowa u chorych na nieswoiste zapalenie jelit

Choroba powoduje stan zapalny jelit, którego specyfika wiąże się z zaburzeniami wchłaniania lipidów, witamin i innych cennych składników. Częściowy zanik kosmków jelitowych, który obserwujemy w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna, wiąże się z niedoborem witaminy A, D, E i K. Oprócz tego także witamin z grupy B, kwasu foliowego, beta-karotenu czy selenu. Chorzy mają także niedobór antyoksydantów w organizmie, co przekłada się na jego funkcjonowanie. Wraz z brakiem witamin mogą pojawić się różne dodatkowe dolegliwości czy zaburzenia pracy innych układów.

Suplementacja witaminowa u chorych na nieswoiste zapalenie jelit odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu choroby. Organizm potrzebuje witamin i minerałów do skutecznej walki z chorobą. Uzupełnienie braków chroni także przed niedożywieniem czy anemią. Chorzy na nieswoiste zapalenie jelit powinni zadbać o cynk. Ten podstawowy pierwiastek uczestniczy w procesie wielu enzymów, więc jest nad wyraz cenny. Jego niedobór bardzo często obserwuje się przy chorobie Crohna. Braki witaminy D i wapnia, prowadzą do osteoporozy, która także może być następstwem problemów z jelitami.

nieswoiste zapalenie jelitJuż podstawowe wyniki badań wskażą braki witamin i składników mineralnych w organizmie chorego, co będzie podstawą do ustalenia indywidualnej suplementacji przez lekarza prowadzącego. Suplementy powinny być stosowane pod kontrola lekarza, szczególnie w przypadku dzieci.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Podczas każdej choroby suplementacja jest dobra.Suplementy dostarczają wiele witamin i minerałów,których mamy niedobór podczas danej choroby.

Mindi

6 lat temu

Wiem, że łykanie suplementów a ramach uzupełnienia niedoborów jest ważne. Jednak zastanawiam się czy nie powinno się przed zakupem zbadać na ile brakuje nam witamin i minerałów, bo przecież nadmiar też szkodzi. Powinien kierować tym lekarz, zwlaszcza latem gdy nasza dieta jest bardziej urozmaicona.

filodendron

6 lat temu

Ostatnio dowiedziono, że na wiele chorób pomagają suplementy. Mój mąż próbuje sie tak leczyć i ma poztywne efekty.Ja również biorę suplementy.

dulcynea

6 lat temu

To dobrze , że suplementy witaminowe są pomocne w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit . W leczeniu tych schorzeń jelit dobrze ustawiona dieta , suplementacja witamin i składników mineralnych znacznie łagodzi objawy zapalnych chorób jelit.

Zostaw komentarz