leczenie stulejki

Pod terminem stulejka kryje się zwężenie otworu napletka, które nie pozwala na to, aby doszło do odsłonięcia żołędzi prącia.  Czasem jednak pojawiają się trudności ze ściągnięciem napletka, wówczas obserwuje się gromadzenie wydzieliny między nim a żołędzią. Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ utrudnia wydalanie moczu, sprzyja infekcjom oraz nierzadko uniemożliwia współżycie. Niestety, mężczyźni nierzadko bardzo wstydzą się stulejki. Choć problem ten dotyczy 15% męskiej populacji, dorośli panowie pomimo bolesnych stosunków obawiają się wizyty u specjalisty. Na samą myśl o tym, że mieliby komuś opowiedzieć  o swoim problemie, odczuwają skrępowanie.

Czym jest stulejka?

Wyróżniamy stulejkę wrodzoną i nabytą. Mianem napletka określamy fałd skóry prącia, który chroni żołądź.  W związku z tym, iż mężczyzna mający stulejkę, nie  może normalnie naciągać napletka, nie domywa okolic intymnych, co z kolei sprzyja bolesnym infekcjom bakteryjnym, które nieleczone mogą doprowadzić do stanu zapalnego dróg moczowych.  Infekcje pod napletkiem z kolei przyczyniają się do obrzęku.

Napletek – dlaczego należy obchodzić się z nim delikatnie?

Mężczyźni czasem jednak próbują rozwiązać problem siłowo i zbyt mocno ciągną za napletek, aby go zsunąć, przez co na jego powierzchni powstają blizny. Te wprawdzie z czasem zaczynają się goić, ale zmniejszają elastyczność.  Postępujący stan zapalny u mężczyzn ze stulejką z czasem całkowicie blokuje zsuwanie napletka.

Stulejka nabyta

Nie zawsze stulejka ma charakter wrodzony, czasem jest przypadłością nabytą. Wśród czynników sprzyjających jej pojawieniu się wymienić należy:  liszaj twardzinowy i zanikowy, zbliznowacenie wskutek siłowego odciągania napletka, stany zapalne napletka, cukrzycę, nieprawidłową higienę miejsc intymnych w okresie niemowlęctwa.

Masturbacja – jak sobie nie zaszkodzić?

Czasem do powstania stulejki nabytej prowadzi niewłaściwa masturbacja.  Mężczyzna nie powinien leżeć na brzuchu i ocierać członka o materac, tudzież inny miękki przedmiot.  Aby zapobiec stulejce, mężczyzna powinien zaspokajać się w bardziej tradycyjny sposób, który jest zbliżony do stosunku seksualnego odbywanego z kobietą.

Stulejkę trzeba wyleczyć

Stulejka przyczynia się nie tylko do infekcji prącia, ale też niesie daleko idące konsekwencje. Ciągłe drażnienie żołędzi oraz wewnętrznej strony napletka może doprowadzić do zwężenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej.  Choć dorośli mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z problemu lub go lekceważą, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wykazano bowiem, iż nieleczona stulejka sprzyja stanom przedrakowym, a nawet nowotworowi prącia.

Stulejka a problemy ze współżyciem

Stulejka utrudnia też współżycie, a czasami wręcz je uniemożliwia.  Panowie często chcą zaspokoić swoje partnerki i uprawiają seks, choć ten stanowi dla nich źródło silnego bólu.  Stulejka prowadzi też do problemów z erekcją. W związku z tym należy zgłosić się z nią do lekarza. Specjalista rozwiąże problem, a mężczyzna po miesięcznej abstynencji i dwutygodniowej rehabilitacji będzie mógł powrócić do aktywnego życia seksualnego lub dopiero je rozpocząć.

Leczenie stulejki

Stulejkę usuwa się chirurgicznie. Można zrobić to w sposób mało inwazyjny w znieczuleniu miejscowym, który polega na usunięciu zwężonej części napletka i zastąpienie go szerszym. Niestety, czasem konieczny jest zabieg w znieczuleniu ogólnym, podczas którego całkowicie usuwa się napletek.  Po operacji mężczyzna musi pamiętać o przestrzeganiu rygorystycznych zasad higieny i zmienianiu opatrunków. Pierwszy opatrunek zdejmują w ambulatorium, z kolejnymi pacjent musi już radzić sobie sam.